Škola a rodina

Meškajúci papierový monitor vystrašil rodičov deviatakov

Meškajúci papierový monitor vystrašil rodičov deviatakov
Budúci stredoškoláci sa o výsledkoch testovania z matematiky a slovenského jazyka, tzv. Monitora 9 môžu dozvedieť neskôr, ako odošlú prihlášky na stredné školy. A to napriek tomu, že výsledky monitora majú byť súčasťou prihlášok a niektoré stredné školy ich môžu pri výbere žiakov aj zohľadniť.

Problém spôsobila časová kolízia termínov. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, ktorý Monitor zabezpečoval, bude výsledky v textovej podobe školám posielať až po 19. apríli, termín uzatvárania prihlášok na stredné školy je už ďalší deň. Rodičia sa obávajú, že ich deti sa kvôli tomu nedostanú do škôl, v ktorých chcú študovať.

Národný ústav certifikovaných meraní už školám výsledky testov zasielal, ale len v elektronickej podobe. Niektoré školy ani rodičia deviatakov nevedia, či ich dieťa na strednú školu zoberú, ak im s prihláškou nedoručia aj certifikát o výsledkoch testov. "Považujeme to za kolíziu termínov. Myslíme si, že do odoslania prihlášok na stredné školy mali mať rodičia deviatakov v rukách aj výsledky monitora," myslí si výchovná poradkyňa zo Základnej školy Vendelína Javorku v Žiline Juliana Šoltýsiková. Mohlo by sa podľa nej stať to, že rodič sa do odoslania prihlášky na strednú školu nedostane k výsledkom testovania, jeho dieťa nebude spĺňať podmienky strednej školy v monitore a do školy ho neprijmú. Potom by museli uvažovať o náhradnej strednej škole. Keby výsledky testov poznali, tento problém by nemusel nastať.

Rodičia majú tiež obavu, či stredná škola bude akceptovať aj elektronické výsledky testov. "Dúfam, že áno. Kedy budeme mať v rukách aj certifikát, netuším," povedal otec deviataka z okresu Lučenec Peter Béreš. Zástupkyňa riaditeľa Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Ivana Pichaničová v tom problém nevidí. Ku kolízii termínov podľa nej nedochádza. "Papierový certifikát k odoslaniu prihlášok na stredné školy žiaci nepotrebujú. Škole stačí, ak má k dispozícii elektronické výsledky. A tie poznajú základné školy s dostatočným predstihom na to, aby mohli vyplniť prihlášky na stredné školy," zdôrazňuje Pichaničová. Problém s kolíziou termínov mohla podľa nej spôsobiť zle interpretovaná informácia školy smerom k rodičovi, že elektronické výsledky testov sú nedostačujúce.

Školy však oponujú, že pri väčšom počte žiakov nie je čas a priestor na to, aby všetci deviataci nahliadli do elektronických výsledkov. Podľa Šoltýsikovej to v školách s väčším počtom deviatakov môže byť problémom. "To je problém školy. Aj my máme lehoty a termíny, ktoré sme schopní technicky zvládnuť. Papierové výsledky sú naozaj na hrane termínu, ale elektronické majú školy s dvojtýždňovým predstihom," povedala Pichaničová. Dodala, že všetko závisí od ochoty riaditeľov škôl informovať žiakov a ich rodičov.

Výsledky testov v elektronickej podobe by pre školy, žiakov ani ich rodičov nemali byť problémom ani podľa vedúceho odboru Školského výpočtového strediska v Michalovciach Marka Mazúra, ktoré prihlášky na stredné školy zastrešuje. "V minulosti bývalo testovanie o mesiac skôr, no to spôsobovalo iné problémy. Keď už mali žiaci testy za sebou a vedeli, že budú prijatí na strednú školu, koniec deviateho ročníka na základnej škole v učení zvoľnili," zdôraznil Mazúr. Podobný názor má ministerstvo školstva. Jeho hovorca Michal Kaliňák vysvetlil, že výsledky testov zasielané v elektronickej podobe sú plne postačujúce pre prihlášky na stredné školy. "Papierové certifikáty budú len bonusom pre žiaka," podčiarkol Kaliňák.

Väčšina oslovených základných stredných škôl nepripisuje testovaniu deviatakov pre ich prijatie či neprijatie na strednú školu väčší význam. "Stredné školy na výsledky monitora aj tak neprihliadajú," myslí si riaditeľ Základnej školy Jana Amosa Komenského vo Veľkom Krtíši Dušan Gálik. S týmto tvrdením súhlasí riaditeľ Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici Ján Totkovič. "Sme radi, keď študentov získame. Vzhľadom na financovanie škôl závislé od počtov žiakov majú školy problémy s naplnenosťou, preto sú rady za každého žiaka," zdôraznil Totkovič.

Riaditeľ Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine Ján Slosiarik podotkol, že certifikát z monitora pri prijímaní študentov nepotrebujú. Postačí im, keď základná škola do prihlášky vyplní výsledky žiaka, ktoré v monitore dosiahol. "Do úvahy však berieme najmä výsledky dosiahnuté v posledných troch rokoch základnej školy či úspechy žiaka na olympiádach," povedal Slosiarik.

Zdroj: SITA (pravda.sk)