Nový portál o daniach pre deti a mládež

29.11.2017
Škola a rodina

Unikátny portál o daniach pre skupinu užívateľov od 9 do 25 rokov spustila Európska komisia. Jeho obsah je k dispozícii v 22 jazykoch EÚ vrátane slovenčiny.

Aj za účasti zástupcov finančnej správy sa uskutočnilo v Bruseli slávnostné spustenie nového webportálu s názvom TAXEDU určeného deťom a mládeži vo veku od 9 do 25 rokov. Formou hier, desiatok videoklipov, animácií, príbehov či kvízov tu skupina budúcich daňovníkov nájde odpovede na otázky súvisiace s platením, rozdeľovaním verejných financií, ich prínosom, podvodmi, životnými situáciami ovplyvňujúcimi daňové odvody. Súčasťou portálu je aj priečinok pre učiteľov, kde nájdu materiály, ktoré môžu využiť pri výučbe finančnej gramotnosti.

Od januára tohto roku sa na tvorbe obsahu portálu podieľalo 24 expertov zo 16 krajín Európskej únie (EÚ) vrátane zástupcov finančnej správy. Výsledkom ich práce je rozdelenie materiálov do troch vekových kategórií. Deti od 9 do 12 rokov získajú základné informácie o tom, čo sú dane a aký je ich každodenný prínos. Jednoduchou, prístupnou a zábavnou formou sa dozvedia fakty o daniach v celej Európe. Skupinu tínedžerov od 13 do 17 rokov určite zaujme problematika nakupovanie cez internet či sťahovanie hudby. Veková kategória od 18 do 25 rokov rieši iné životné situácie – prvé zamestnanie, prácu v zahraničí, štúdium na vysokej škole či začiatok podnikania. Platenie daní má za daných okolností svoje pravidlá. 

Veľkým lákadlom portálu je online hra, kde hlava krajiny s názvom TAXLANDIA rozdeľuje príspevky z daní pre školy, nemocnice, políciu, kultúru, turizmus či životné prostredie. Hráč rozhodne o tom, akú úroveň šťastia ľudia v krajine dosiahnu, či budú mať zamestnanie, nevzrastie kriminalita, bude dostupná zdravotná starostlivosť a podobne. Presvedčí sa, aký negatívny dopad môžu mať nesprávne rozhodnutia na obyvateľov tejto fiktívnej krajiny. 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte