Perfektná príprava na školu
Posledný rok v materskej škole. Sú to už „veľkáči“, počas roka s nimi doladíme úchop ceruzky, sústredenie, pár vlnoviek a je to. To si myslí väčšina rodičov predškolákov. Ale je to naozaj tak?
Možno to tak u väčšiny detí je, ale deti nie sú rovnaké a môžu sa vymykať, či už napredovať alebo zaostávať v určitých oblastiach, ktoré sú sledované u detí predškolského veku a majú byť na určitom stupni vývoja v posledný rok materskej školy. Od toho závisí pripravenosť na školu a teda aj úspešnosť malého školáka v prvom ročníku.
Prv než nastúpia do školy
Predškoláci toho musia v posledný rok v materskej škole zvládnuť dosť. Ich dopoludňajšie vzdelávacie aktivity už trochu pripomínajú školu, všetky sú totiž zamerané na dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre budúce školské vzdelávanie. Oficiálny dokument, Štátny vzdelávací program pre materské školy, je východiskom pre vytvorenie školských vzdelávacích programov. Ten predškolácky má deti rozvíjať v oblastiach ako jazyk a komunikácia, matematika a práca s informáciami, človek a príroda, spoločnosť, umenie a kultúra a zdravie a pohyb.
To znamená, že na jar, keď deti čakajú zápisy do základných škôl, by mali vedieť pozdraviť, poďakovať, predstaviť sa, vedieť počúvať s porozumením. Tiež by mali zvládnuť základnú škálu sebaobslužných činností, mať návyky správneho stolovania, dodržiavať dohodnuté pravidlá, spolupracovať. Z kognitívnych činností sa očakáva od predškoláka, že vie priradiť, rozoznať a pomenovať farby, tvary a veľkosti, počítať minimálne od 1 do 10, poznať, rozlíšiť a triediť geometrické tvary, spisovne a čisto sa vyjadrovať, vedieť sa orientovať v čase aj priestore – chápať pred, za, pod, nad.. rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia, rozlíšiť domáce aj lesné zvieratá, vtáky, živočíchy, orientovať sa v časových vzťahoch dňa, týždňa a roka či vedieť nakresliť ľudskú postavu.
Zdroj: raabe.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre