Po tom, ako Petra vypila v škole savo, sa ozývajú ďalší rodičia: Šikanovali tam aj naše deti!

27.04.2023
Škola a rodina

Už je doma! Šiestačka Petra (11), ktorá v pondelok v ZŠ Pieninská v Banskej Bystrici vypila savo, bola v stredu prepustená z nemocnice.
 

Ako sa do jej fľaše s vodou dostal dezinfekčný prípravok, vyšetruje polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví v štádiu pokusu. Od prvého okamihu sa špekuluje, či išlo o zlomyseľný žartík, alebo o šikanu spolužiačok. Riaditeľka školy Janka Prisažná druhú možnosť odmieta. O šikane však otvorene píšu viacerí rodičia na sociálnych sieťach.
Incident v základnej škole z pondelka vyvoláva viacero otáznikov. Stále nevedno, kto šiestačke Petre (11) dezinfekciu do fľaše nalial a prečo to urobil. Dievča je po krátkom pobyte v nemocnici už doma a zotavuje sa. „Vyzerá to tak, že dcérka bude v poriadku. Podstatné je, aby bola zdravá. Budem trvať na tom, aby sa to došetrilo a vinník sa našiel. Ťažko teraz povedať, či je v škole šikana... Väčšinou išlo iba o dievčenské škriepky. Nebolo to nič také strašné,“ povedala Novému Času Katarína, mama školáčky Petry.

Zametanie pod koberec?
Polícia prípad vyšetruje a vo veci už začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. „Prípad je v štádiu vyšetrovania. Bližšie sa nemôžeme vyjadrovať, pretože stále prebiehajú úkony,“ ozrejmila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Medzičasom sa na sociálnych sieťach ozývajú viacerí rodičia, ktorí otvorene píšu o šikanovaní detí v tejto škole. „Toto nie je prvý prípad šikanovania, o ktorom z vašej školy počujeme,“ píše Naďa a odporúča riaditeľke vytvoriť anonymný dotazník, v ktorom by sa žiaci a učitelia mohli vyjadriť, či šikanovanie vidia vo svojich triedach, alebo nie.
„To, či sú niektoré deti v tejto škole šikanované, sa k riaditeľke ani nedostane, pretože ich zametie pod koberec už triedny učiteľ. Osobná skúsenosť. Triedna učiteľka utajila šikanovanie mojej dcéry a tie, čo šikanovali, obhájila,“ opisuje svoju skúsenosť matka ďalšej školáčky Alena. Pridávajú sa k nej ďalší rodičia.
„Mrzí ma, že som to neriešila ráznejšie, síce som preložením zachránila svoje dieťa, ale mohla som zachrániť aj tie ďalšie. Riaditeľka miesto riešenia hľadala problém v mojom synovi, políciu kontaktovať odmietla, lebo by to poškodilo meno školy. Syna som preložila do inej školy, odvtedy máme úplný pokoj,“ píše matka Diana, pričom nie je sama, ktorá dala dieťa preložiť do inej školy.
K rovnakému kroku pristúpila aj Eva: „To, že som syna preložila do inej školy, bolo najlepšie rozhodnutie môjho života. Dnes ako úspešný a šikovný vysokoškolák už len trpko spomína a my tiež...“ Reaguje aj otec Milan: „Na Pieninskej sa šikanuje už viac ako 10 rokov. Môjho syna som okamžite preložil do ZŠ Sitnianska a bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré neľutujem. Odporúčam rodičom čo i len pri najmenšom náznaku šikany zobrať dieťa do inej školy.“

 

Zdroj: cas.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte