Škola a rodina

Po zlých výsledkoch detí budú testovať aj dospelých

Po zlých výsledkoch detí budú testovať aj dospelých
Po tom, čo štúdia PISA odhalila, že čitateľská gramotnosť slovenských detí je veľmi slabá, sa budú testovať aj dospelí. Slovensko sa totiž rozhodlo zapojiť do medzinárodného prieskumu zručností dospelých PIAAC. Ešte v tomto mesiaci sa v rámci neho začne zisťovať, ako ľudia pracujú s elektronickými informáciami, ovládajú počítač, kriticky myslia či ako pracujú v tíme.

„Projekt nám umožní zistiť nielen ako je na tom dospelá populácia, ale aj príčiny a dôsledky, ktoré z toho vyplývajú. To znamená, budeme vedieť, prečo v niečom zaostávame za inými krajinami a prečo ich v niečom predbiehame. Následne budeme vedieť reagovať a upraviť naše programy na úrovni základných a vysokých škôl, ale aj v rámci celoživotného vzdelávania“ povedal minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ).
  
Overovanie zručností dospelej populácie ohlásil minister necelý mesiac po uverejnení výsledkov PISA 2009, ktorá overuje čitateľskú a prírodovednú gramotnosť 15–ročných žiakov. V nej obsadilo Slovensko podpriemerné 32. až 37. miesto spomedzi zúčastnených krajín. Podobné výsledky odborníci na vzdelávanie očakávajú aj tentoraz. „Obávam sa, že ani u dospelých to nedopadne dobre,“ hovorí Zuzana Zimenová z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Ministerstvo školstva za prieskum zaplatí 356–tisíc eur a zrealizuje ho spoločnosť vybraná výberovým konaním. Do štúdie PIAAC sa zapája 26 krajín na základe medzinárodných dohôd pod záštitou OECD. Z okolitých krajín sa podľa Jurzycu na projekte nezúčastňuje len Maďarsko.
  
Štúdia PIAAC
-  pilotný projekt potrvá od 17. januára do 21. februára a zapojí sa 1 700 domácností
-  hlavný prieskum bude od augusta 2011 do marca 2012 a zapojí sa 8 000 občanov
-  testovať bude ľudí vo veku 16 až 65 rokov
-  výsledky budú zverejnené v roku 2013
-  ministerstvo školstva to bude stáť 356–tisíc €
-  domácnosti sa vyberú náhodným spôsobom
-  opakovať sa bude každých 10 rokov

Zdroj: SITA