Poďte si s deťmi maľovať

07.02.2023
Škola a rodina

Už od najútlejšieho detstva deti ukazujú svoje vnímanie toho, čo je okolo nich, pomocou kresieb alebo pomocou maľby. Táto forma prejavu im umožňuje prejaviť obavy, pocity ako veľmi prospešné cvičenie na ich motorické schopnosti. Kým nie je čas logicky kresliť a maľovať, bude kresba a maľba prechádzať rôznymi fázami. Ako dieťa rastie, jeho spôsob maľby a vyjadrovania sa prostredníctvom kresby mení a vyvíja. Všetko súvisí s ich kognitívnym a fyzickým vývinom a získavaním schopností. 

V odbornom nakladateľstve RAABE Slovensko vychádza pracovný zošit Kuliferdík – Maľovanie, ktorý slúži na úspešný rozvoj kresliarskych, grafomotorických zručností a vzťahu k umeniu.

KULIFERDÍK – MAĽOVANIE

   Pracovný zošit vo formáte A3 na tvrdom výkrese pre deti vo veku 3 – 7 rokov, ktorý prostredníctvom maľovania uvádza deti do sveta umenia. Prináša aktivity zamerané na rozvoj       maliarskych a grafomotorických zručností.

 

 Pri práci s jednotlivými pracovnými listami deti používajú ceruzky a pastelky na dokresľovanie čiar, línií, tvarov a zároveň využívajú maliarske pomôcky. Tu majú možnosť manipulovať  so štetcom, vodovými farbami a vodou. Učia sa správne miešať farby s vodou a nanášať ich na výkres.

 Na rozvoj grafomotoriky sa prioritne využívajú ceruzky a pastelky. Nechajte deti aj maľovať. Pri maľovaní musia využívať iný tlak štetca na papier, farba zanecháva inú stopu ako ceruzka, čo je pre rozvoj grafomotoriky a jemnej motoriky dieťaťa nesmierne dôležité. Prostredníctvom miešania farieb má dieťa možnosť vyjadriť svoje emócie a svoje prežívanie.

 

Pracovný zošit si už teraz môžete objednať TU

 

Čo ste možno nevedeli o vývoji detskej kresby:

Kresba ľudskej postavy štvorročných detí má obvykle základné rysy tváre a polovica z nich má dvojdimenzionálny trup. Ruky a nohy bývajú zobrazené ako čiary. Nohy sú pripojené k trupu, ale paže k nemu vždy pripojené nie sú.

Kresba ľudskej postavy v druhej polovici piateho roku má základné rysy tváre, vlasy alebo čiapku a dvojdimenzionálny trup so správnymi proporciami. Ruky a nohy nakreslí polovica detí ešte ako čiary, ktoré sú pripojené k trupu. Niektoré deti nakreslia postave aj prsty, aj keď nie v správnom počte, a chodidlá, ktoré sú obvykle zobrazené jednou čiarou.

Kresba päťročných detí býva presnejšia. Postava má krk, ktorý spája hlavu s trupom a býva väčšinou dvojdimezionálna. Takto sú častejšie zobrazované aj paže a nohy. Prsty a chodidlá kreslia deti zatiaľ jednoduchším spôsobom.

Kresba postavy v druhej polovici šiesteho roku má dvojdimenzionálne nielen paže a nohy, ale aj chodidlá, ruka je častejšie oddelená od paže a máva častejšie správny počet prstov.

Kresba ľudskej postavy šesťročných detí už často máva správne proporcie. Končatiny a ich časti, t. j. ruky a chodidlá, sú diferencovanejšie a bývajú k trupu pripojené na správnom mieste. Postava má tiež častejšie lepšie prepracované rysy tváre (oči, nos aj ústa), robia tak najmä dievčatá.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte