Pre žiaka dnes nie je hanba ísť na strednú odbornú školu

07.03.2017
Škola a rodina

Stredné odborné vzdelanie poskytuje oproti gymnáziám výhodu konkrétnych pracovných návykov a zručností, ktoré absolvent vie ihneď uplatniť v praxi. Na trhu práce je však nedostatok kvalifikovaných absolventov stredných odborných škôl, za čo môže aj v minulosti nízka prestíž tohto vzdelania na Slovensku a úsilie rodičov mať z detí vysokoškolákov. Snahou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) je zmeniť takéto vnímanie.

"Je to veľmi dlhý proces a v podstate sme len na začiatku zmeny tej verejnej mienky. Musíme si povedať, že už nie je hanba ísť na strednú odbornú školu. Akúkoľvek fabriku dnes navštívite, už to nie sú tie 70. roky minulého storočia - olej, montérky a špina, dnes sú to moderné fabriky a, keď tak poviem, práca s čistou podlahou a v úvodzovkách v bielej košeli," uviedol pre TASR riaditeľ ŠIOV Michal Bartók. 

Problém podľa neho je, že veľa rodičov, často takých, ktorí absolvovali v minulosti fabrickú prácu, majú snahu dať deti na vysokú školu. "Buďme však úprimní, nie všetci môžu ísť na vysokú školu a niekto by mal vykonávať aj remeslá. Skúste dnes zohnať inštalatéra a ten inštalatér má dnes reálne väčší príjem na hodinu, ako má právnik. To sú potreby trhu práce – to, čo nám zamestnávatelia stále kričia – potrebujeme toľko a toľko zamestnancov v automobilovom priemysle, strojárstve, službách, a tak ďalej, ale, bohužiaľ, rodičia detí sa rozhodujú trochu inak," zhodnotil. 

Príkladom pre Slovensko môže byť Švajčiarsko, kde má stredné odborné vzdelávanie a príprava slušnú prestíž a reputáciu. Až dve tretiny mladých ľudí sa rozhoduje práve pre tento smer. Švajčiarsko financovalo projekt, ktorý mal predstaviť švajčiarsky model duálneho vzdelávania a preniesť niektoré skúsenosti do slovenských reálií. Projekt, ktorý mal na Slovensku na starosti ŠIOV, po štyroch rokoch tento mesiac končí.

"Pýtali sme sa švajčiarskych parterov, či nie je skoro rozhodovať sa v 14 - 15 rokoch, či nastúpiť do systému duálneho vzdelávania, lebo tam už podpisujete zmluvu s konkrétnym zamestnávateľom. Ich odpoveď bola jednoduchá - je to prvé zamestnanie, nie posledné. Druhá vec je, že nič nebráni ísť absolventom po strednej odbornej škole na vysokú, tá možnosť tu je a veľa stredoškolákov ju aj využíva," priblížil Bartók systém v alpskej krajine. Vždy je to podľa neho o tom, že stredoškolák, ktorý vstupuje do duálneho systému, má v rukách konkrétne remeslo a zručnosť, na rozdiel od študenta gymnázia, ktoré je v podstate stále prípravou na vysokú školu.

Okrem škôl majú v duálnom systéme dôležitú úlohu so spoločenskou zodpovednosťou samotní zamestnávatelia. "Mali by vytvoriť podmienky, aby v podstate tí žiaci do tej strednej odbornej školy a k tomu zamestnávateľovi v budúcnosti išli, a toto je niečo, kde si zamestnávatelia musia vstúpiť do svedomia," dodal Bartók.

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte