Prieskum: Akí by mali byť učitelia našich detí?
Lepší prístup učiteľov k žiakom a spolupráca s rodičmi sú veci, ktoré rodičom u dnešných učiteľov chýbajú, vyplýva z prieskumu verejnej mienky realizovaného v rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku .
Prieskum okrem iného zisťoval, aké očakávania majú rodičia a ostatná verejnosť od učiteľov pri práci s deťmi, či vo vzťahu k rodičom.
Je to poslanie alebo iba práca?
Prieskum ukázal, že ľudia na Slovensku majú rôzne predstavy o tom, čo znamená byť dobrým učiteľom. Väčšina sa však zhodla v tom (69%), že učitelia tu majú byť pre všetky deti bez ohľadu na to, ako sú šikovné a ako v škole prospievajú. Len 13% opýtaných vyjadrilo súhlas s tým, že učitelia by sa mali venovať najmä deťom, ktoré majú o učenie záujem.
Dobrí učitelia vedia pri učení zohľadniť potreby rôznych detí a nielen identifikovať najväčšie talenty v triede. Spoznanie potrieb jednotlivých žiakov a ich zužitkovanie pri učení všetkých, je dôležité pre viac ako polovicu (59%) respondentov. Rozvíjanie najväčších talentov učiteľmi podporuje iba 18%.
Ako uvádza Peter Dráľ z tímu kampane „dobrý učiteľ už dnes v predstavách ľudí nestojí za katedrou, neprednáša a nediktuje poznámky, ale vymýšľa rôzne spôsoby, ako zapojiť všetkých žiakov a dávať im rôznorodé podnety pri učení sa.“
Mal by byť učiteľ autorita alebo priateľ?
Zdroj poznania alebo sprievodca učením? Očakávania a nároky, ktoré sa na učiteľov kladú, sú aj v tomto prípade rôzne. To, že učiteľ má byť skôr autoritou a zdrojom poznania si myslí 40% opýtaných, zatiaľ čo takmer rovnaké množstvo ( 32%) ľudí si myslí, že by mal byť pre deti priateľom a sprievodcom ich učením . Ostatní opýtaní si nevybrali ani jednu z možností, čo môže naznačovať, že pokladajú poslanie učiteľa za kombinácu týchto dvoch charakteristík.
Zdroj: eduworld.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre