Škola a rodina
Učiteľom pri výučbe o fungovaní samosprávy pomôže web

Pripravené osnovy pre osem vyučovacích hodín sú určené najmä pre stredoškolákov. „Cieľom je vzdelávanie mladých ľudí, ktorí sú na stredných školách a postupne sa z nich stávajú voliči, postupne sa z nich stávajú aktívni občania v ich komunite a snažíme sa ich podporovať v tom, aby si uvedomovali, aké majú možnosti,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý spustil projekt Samospráva sa neriadi sama.
Projekt najprv pilotne prebiehal na ôsmich stredných školách v rôznych kútoch Slovenska a zapojilo sa doň 208 študentov. Ako hovorí manažér projektu Jakub Kmeť, so stredoškolákmi navštívili zasadnutie mestského zastupiteľstva či vedenie mesta, kde sa mohli mladí pýtať na problémy vo svojom meste a na hodinách ich hravou formou vzdelávali v tom, ako na úrovni samosprávy funguje deľba práce. Počas desiatich vyučovacích hodín sa študenti oboznámili s kompetenciami samosprávy, lepšie porozumeli komunálnym voľbám či infozákonu a dozvedeli sa aj to, ako sa môžu ako občania do diania vo svojom meste zapojiť. Hodiny prebiehali zábavnou formou s využitím rôznych aktivít, ktoré pomohli stredoškolákom problematiku pochopiť. Daný model vyučovania o samospráve si teda najprv Inštitút SGI vyskúšal na ôsmich školách a ďalším učiteľom teraz ponúka možnosť, aby si ho osvojili. „Zistili sme, že toho priestoru, ktorý sa tomu venuje v školách, je veľmi málo. Mnohokrát je tiež ten samotný obsah podávaný formálnou a skôr faktografickou cestou, a preto sme ho pripravili interaktívnou a hravou formou,“ dodáva projektový manažér. Podľa jeho slov boli niektorí študenti prekvapení z toho, ako môžu rôznymi spôsobmi ovplyvniť dianie v ich meste, napríklad pripomienkovaním pripravovaného všeobecne záväzného nariadenia. „Najmä teraz pred komunálnymi voľbami je dôležité, aby ľudia mysleli kriticky, čo sme sa snažili naučiť stredoškolákov aj v rámci tohto projektu,“ dodáva Košťál. V rámci projektu tiež osem zapojených škôl získalo od inštitútu príspevok na to, aby si mohli zveľadiť niektoré z verejných priestranstiev v ich meste.
Učitelia materiály nájdu na internetovej stránke www.vzdelavanie.odkazprestarostu.sk a môžu si ich bezplatne stiahnuť. Na stránke nájdu pedagógovia aj návod, ako hodiny viesť a aké aktivity pre študentov pripraviť, stránka obsahuje napríklad aj kvízové otázky a tipy na eseje či malé projekty, na ktorých môžu stredoškoláci pracovať.