Zatvorenie škôl sa odrazilo na psychickom zdraví mládeže. Študenti stratili pocit sociálnych väzieb

08.11.2021
Škola a rodina

Krízová linka IPčko má od začiatku roka za sebou viac ako 59-tisíc komunikácií. Tri štvrtiny hovorov smerovali od mladých ľudí do 30 rokov, ktorí potrebovali pomoc. Školy boli na Slovensku zatvorené najdlhšie spomedzi európskych krajín a študenti stratili pocit sociálnych väzieb.

Mladých ľudí podľa štatistiky IPčka trápi najmä pocit osamotenia, strach, depresia, ale aj myšlienky na ukončenie života. "Im to nemusí ísť v škole, môžu mať problémy v sociálnych vzťahoch s rodičmi, s rovesníkmi, s nadváhou, zmenami, môžu mať poruchy spánku," informuje psychologička Andrea Madarasová Gecková.

Po vyjadrení Ministerstva zdravotníctva SR, 21.októbra, o tom, že koronavírus rozširujú najmä stredoškoláci a ohrozujú tak svojich najbližších, stúpol v IPčku počet kontaktov s mladými stredoškolákmi, ktorí pociťovali úzkosť o 8 percent. "Veľmi dôležité je vyškrtnúť zo slovníka, že deti a dospievajúci za to môžu," hovorí Madarasová. "V danom čase, keď sme komunikovali ložiško medzi mladými ľuďmi, neznamená to, že by boli vinníkmi, ale práve naopak, chceli sme upozorniť, aby ľudia v kolektívoch dodržiavali pandemické opatrenia," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Mladí ľudia prichádzajú na linky s úzkosťami a obavami, čo bude s nimi v prípade, ak sa znova zatvoria školy. Obávajú sa najmä opätovnej izolácie od kamarátov. Plošné zatvorenie škôl sa odrazilo na zdvojnásobení pacientov v pedopsychiatrických ambulanciách. Podľa nového COVID automatu aj v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie bude prezenčná forma vzdelávania umožnená pre všetky ročníky na školách vo všetkých farbách okresov, a teda škola ako celok sa nezatvára.

"Na rozdiel od minulého roka nemôžu riaditelia a zriaďovatelia rozhodnúť o uzavretí celej školy, ale len o prerušení vyučovania v triede alebo v triedach. Pri obzvlášť závažných prípadoch môže RÚVZ prerušiť vyučovanie vo všetkých triedach z dôvodu zlej epidemickej situácie v danom okrese alebo výskytu ohniska nákazy," tvrdí hovorkyňa ministerstva školstva Renáta Vitková.

"Potrebujú, aby tá situácia bola stabilná, to znamená, aby už nikto ďalej nepridával k ich prežívaniu vinu alebo úzkosť, aby ich nikto nestrašil, aby ten prísľub, že školy zostanú otvorené, bol pevný a aby to nebol trhací kalendár," hovorí Madarasová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte