Zážitkové učenie o sviatkoch pre maličkých

26.04.2017
Škola a rodina

Fašiangy. Morena. Cyril a Metod. Slovenské národné povstanie. Deň Ústavy Slovenskej republiky. Dušičky. Mikuláš. Ako ich priblížiť zrozumiteľne deťom v materskej škole? Skúste to cez zážitky vďaka komplexnému súboru námetov na aktivity, ktorý práve vydáva odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko. 

Sviatky a tradície v materskej škole I. – január – júnSviatky a tradície v materskej škole II. – júl – december. Dvojica brožúr pre riaditeľky a učiteľky v materských školách o sviatkoch a tradíciách naprieč celým kalendárnym rokom. Prvý diel sumarizuje obdobie od januára do júna, druhý diel od júla do decembra. Slúžia ako inšpirácia pre učiteľky, na čo sa zamerať v jednotlivých mesiacoch roka, čo s deťmi pripraviť, vyrobiť, spievať, a pod.

 „Brožúry sú pripravené na priame využitie vo výchovno-vzdelávacom procese v materskej škole. Obe sú rozdelené po mesiacoch v roku a k nim sú vybrané sviatky a tradície, ktoré ich charakterizujú. Prvá časť každého mesiaca je určená učiteľkám, kde nájdu stručný popis jednotlivých sviatkov a tradícií. V ďalšej časti sú uvedené námety na hry a činnosti, ktoré je možné využiť v materskej škole podľa potreby, veku detí, ročného obdobia,“ hovorí Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka RAABE Slovensko.

Výber sviatkov nie je ovplyvnený charakterom sviatku. Pedagógovia nájdu v brožúrach rôzne sviatky: štátne, ľudové aj náboženské. „Zámerom našich autorov nebolo predložiť dokonalý výpočet sviatkov tvoriacich identitu nášho národa, ale skôr upozorniť na ich možnosti a priestor pre využitie vo vzdelávaní predškolských detí v utvárajúcej sa multikultúrnej spoločnosti,“ povedala.

Viac o obsahu brožúr sa dočítate TU.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte