Škola a rodina

Žiacka knižka vyľudnila rodičovské

Žiacka knižka vyľudnila rodičovské
Známky zapisujú na internet už šesť rokov. Školy si projekt pochvaľujú.

Internetová žiacka knižka by mohla časom vytlačiť papierovú, ktorá má u nás už 60-ročnú tradíciu. Z asi dvoch tisíc škôl si jej elektronickú podobu vybralo za šesť rokov už zhruba osemsto škôl. Niektoré knižku spojili aj s kontrolou obedov či miestom na odkazy pre rodičov napríklad od riaditeľa.

Bratislavská učiteľka Lenka Šebianová známky žiakom na webe aktualizuje približne raz za tri týždne. „Nemá to veľmi zmysel robiť, ak to rodičia nevyužívajú,“ hovorí. Okrem internetu známky píše ešte do vlastného notesa, papierovej žiackej knižky i klasifikačnej knihy. Projekt u nich funguje prvý rok a využíva ho asi polovica rodičov.

Stále veria aj papieru
„Bola som tam dvakrát, nič som nenašla, tak som aj zabudla heslo a už tam nechodím. V papierovej nájdem všetko,“ hovorí zase mladá bratislavská mamička Zuzana. Ideálne by podľa nej bolo, keby známky pribúdali počas hodiny a rodičom by chodila SMS. Na niektorých školách sú aj takto aktuálni. Už päť rokov projekt funguje na Základnej škole s materskou v Žiline – Závodí. „Povinnosťou učiteľa je databázu vždy do piatka aktualizovať, kontrolujeme to,“ povedal riaditeľ Ján Majsniar. Rodičia sa obratom môžu e-mailom pýtať na známky. Začiatky boli zložitejšie aj tam, ale učitelia podľa riaditeľa pochopili, že je to výhodné. Vysvedčenia si teraz tlačia z počítača, jednoducho sa im robia aj rôzne štatistiky. Učitelia takto odkazujú rodičom, čo deti potrebujú na vyučovanie.

Rodičom z domu
Trošku sa však stráca kontakt učiteľov s rodičmi. „Tým, že si pozrie známky na internete, už nechodí na združenie. Po zavedení elektronickej žiackej knižky nám prišlo zrazu už len pár rodičov,“ povedala Dáša Mikušová z gymnázia v Považskej Bystrici. Rodičia podľa nej majú pocit, že vedia, ako sa deti učia.

Zdroj: SITA (SME)