Celospoločenské programy podpory zdravia v školskom roku 2023/2024. Ako sa vysporiadať s vedením evidencie o jeho spotrebe

Celospoločenské programy podpory zdravia, ktoré sa realizujú v rezorte školstva, pozostávajú z dvoch častí: školský mliečny program a program Ovocie a zelenina do škôl.

Uvedené programy sú v rezorte školstva zastrešované jedným spoločným názvom Celospoločenské programy podpory zdravia, t. j. Školský mliečny program a program Ovocie a zelenina do škôl alebo ako sa uvádza v názvosloví rezortu pôdohospodárstva – Školský program. Aby nedošlo k pochybnostiam, v uvedenom materiáli budeme využívať názvoslovie Školský program.
 
Školský program je program pomoci na podporu dodávania alebo distribúciu mlieka a mliečnych výrobkov a dodávania ovocia, zeleniny a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách, a je súčasťou Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a je upravený právnymi aktmi Európskej únie (ďalej len „EÚ“). Okrem uvedených nariadení sa na realizáciu a administráciu podpory uplatňujú aj predpisy SR, ktoré treba v rámci komunikácie rezortov zosúladiť a jeho realizátori sú povinní výsledný efekt zabezpečovať v prospech zdravia detí a žiakov v školách.
 
V školských jedálňach ide najmä o dodržiavanie podmienky tzv. nadspotreby v konzumácii produktov školských programov či už v rámci ovocia a zeleniny, alebo mlieka a mliečnych výrobkov. To znamená, že tieto produkty nemôžu byť súčasťou výroby jedál v školskom stravovaní a nemožno ich financovať zo stravnej jednotky podľa vekových kategórií stravníkov. Dôvod je veľmi prozaický, ak sa v školskej jedálni aplikuje dotačný systém na stravovanie detí a žiakov podľa zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti MPSVaR SR a zároveň by sa využívala dotačná schéma Školských programov v rámci ich financovania, tak by išlo o dvojitú pomoc štátu, čo je pri čerpaní finančných prostriedkov z EÚ neprípustné.
 
Potreby identifikované v rámci Školského programu z hľadiska výživy a osvety detí a žiakov v školách:
 
1) Zvýšiť konzumáciu ovocia, zeleniny a mlieka a výrobkov z nich u detí (ďalej len „ovocie a zelenina“ alebo „školské ovocie a zelenina“/„mliečne výrobky“, alebo „školské mlieko“).
2) Zlepšiť povedomie detí o zdravotných účinkoch ovocia, zeleniny a  mliečnych výrobkov.
 
Pre kvalifikovanejšiu informáciu a ako základ pre stratégiu programov na ďalšie obdobie uvádzame výsledky monitoringu v číslach za školský rok 2021/2022 vyhotovené Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.
 
Časť školské ovocie a zelenina