Čím je prospešné mlieko?

Mlieko obsahuje všetkých 14 minerálnych látok potrebných vo výžive človeka. Osobitne dôležitý je vysoký obsah vápnika a fosforu v priaznivom pomere.

Mlieko

Vzájomná väzba týchto minerálov sa považuje vo výžive za esenciálnu pre tvorbu kostí a zubov, kde je lokalizovaných 99 % vápnika a 85 % fosforu z celkového obsahu v organizme. Z mlieka a mliečnych výrobkov získava človek až 56 % svojej potreby vápnika. Pre ilustráciu, zo zeleniny len cca 11 % a z obilnín 10. Odporúčaná dávka vápnika sa v našej populácii plní len na 50 až 70 %. Deficitný prívod má nepriaznivý vplyv na vývoj kostry a zubov u detí a mládeže a prejavuje sa čoraz častejšie osteoporózou nielen vo vyššom, ale už v strednom veku. Odborníci zistili, že u žien, ktoré udávali v mladosti pravidelné pitie mlieka, bola hustota kostí vyššia ako u žien, ktoré ho pili nepravidelne. Samotné množstvo nebolo až také podstatné, ako pravidelnosť jeho príjmu. Významnou obsahovou zložkou mlieka je vitamín B2, ktorého je možné získať z mlieka a jeho výrobkov až 32 %.

V sto gramoch neodstredeného mlieka sa nachádza: 3,3 g bielkoviny, 3,7 g tuku, 4,7 g sacharidov, 14 mg cholesterolu, 120 mg vápnika, 93 mg fosforu, 12 mg horčíka, 3,5 mg draslíka, 2,2 mg sodíka, 65 g železa, 42 g zinku, 0,01 až 0,08 mg (kolíše podľa sezonity) vitamínu A, 0,09 mg vitamínu E, 0,05 mg vitamínu B1, 0,15 až 0,35 mg vitamínu B2. Z bielkovín mlieka dominuje kazeín (82 %), laktalbumín a laktoglobulín (12 %). Biologická hodnota mliečnych bielkovín je vôbec najvyššia, až 98 % sa využije v prospech organizmu. V kazeíne je viazaná prevažná časť aminokyselín mlieka a tiež vápnik. Laktalbumín a laktoglobulín svojím zložením sú veľmi podobné krvným bielkovinám.

Mliečny cukor laktóza je ľahko stráviteľný a dobrý zdroj energie. Skladá sa z glukózy a galaktózy. Pre detský organizmus je zvlášť významná zložka galaktóza, potrebná pre vývoj mozgu a nervových tkanív, priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, a navyše priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru, pohyb čriev a absorpciu minerálov vápnika, horčíka a fosforu. Mliečny tuk v porovnaní s inými živočíšnymi tukmi má veľmi dobrú stráviteľnosť. Aj napriek všeobecne vysokému príjmu tukov v našej populácii (38 % celodenného energetického príjmu oproti odporúčaným 28), kde podiel živočíšnych tukov predstavuje 70 %, je vhodné z živočíšnych tukov preferovať tuk z rýb a mliečny tuk. Jeho konzumácia je potrebná aj z dôvodu obsahu v tuku rozpustných vitamínov A, D, E, K. S konzumáciou tukov súvisí aj problematika cholesterolu. Výskumy poukazujú na pozitívny vplyv voľných iónov vápnika z mlieka a mliečnych výrobkov na znižovanie obsahu cholesterolu v krvi.

Dospelí sa obávajú mlieka práve pre jeho obsah cholesterolu a celkového tuku a argumentujú zvýšením rizika aterosklerózy. Ak však odborníci porovnali výsledky epidemiologického výskumu z hornatej oblasti s mliečnym a obilninovým charakterom stravy s nížinatou oblasťou s vyšším príjmom kalórií, tukov a bielkovín z prevažne mäsitej a tukovej stravy, zistili v hornatej oblasti podstatne nižší výskyt rizikových príznakov aterosklerózy.

Pretože moderné trendy vo výžive vyžadujú zníženie príjmu nasýtených tukov a cholesterolu, výrobcovia stále rozširujú výrobu nízkotučných druhov mliek a mliečnych výrobkov. Pri odtučnení mlieka na 2 % sa napríklad zníži energetický obsah o 22 %, obsah cholesterolu o 43 % a obsah celkového tuku klesne na 48 %. Mliečneho tuku sa však najmä u detí nemusíme obávať, a preto by mali konzumovať mlieko a mliečne výrobky plnotučné, respektíve polotučné. Len u detí s pozitívnou anamnézou, resp. s poruchou lipidového metabolizmu treba byť opatrnejší.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.