Koho všetkého sa budú týkať obedy zadarmo?!

Toto sme tu už raz mali! Sme rodina plánuje v najbližších dňoch predložiť legislatívny návrh, ktorým by sa do praxe vrátili obedy zadarmo. Paradoxné je, že práve táto koalícia túto pomoc rodinám po svojom nástupe zrušila. Sú školy na viac stravníkov pripravené a za akých okolností budú musieť rodičia doplácať?

Obedy zadarmo zaviedla ešte v roku 2018 vláda Smeru. Súčasná koalícia ich po svojom nástupe zmietla zo stola a zaviedla vyšší daňový bonus a nedávno zvýšila prídavky na dieťa na 60 eur. Teraz chce jedna zo strán presadiť opäť aj obedy zadarmo, a môže získať dostatočnú podporu. „Väčšina škôl sa dnes nachádza podľa metodiky ministerstva školstva v 4. a 5. pásme, navrhujeme preto zavedenie dotácie za obed na 1. stupni 2,10 eura a na 2. stupni 2,30 eura. V materských školách by bola táto suma 1,40 eura,“ vysvetľuje predkladateľka Petra Kištúfková s tým, že o návrhu zákona by sa mohlo hlasovať koncom januára a do praxe by sa obedy zadarmo mohli zaviesť od 1. apríla.

Štát nezacvaká celú sumu
Táto dotácia kompletne pokryje nákup potravín a rodičia túto položku už nebudú musieť doplácať. Hovoriť o obedoch úplne zadarmo však nemožno. Platiť sa totiž stále budú režijné náklady, ktoré sa v súčasnosti pohybujú od 15 do 20 eur. „Výška režijných nákladov je v kompetencii obecných a mestských zastupiteľstiev, ktoré si urobia všeobecne záväzné nariadenie a dajú to ako nariadenie pre školy,“ doplnila Krištúfková. Takže od samospráv bude závisieť, ako to premietnu do nákladov rodičov - či režijné náklady zatiahnu na 100 %, alebo vyrubia nejaký doplatok pre rodičov. Stredných škôl sa táto pomoc týkať nebude.

Opozícia hovorí o chaose
Súčasná opozícia hovorí, že koalícia si prihrieva len volebnú polievočku a vysmieva sa rodinám do tváre. „Postup Sme rodina je smiešny aj preto, lebo strana Hlas-SD už verejne predstavila a podala na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh zákona, ktorý má opäť zaviesť tzv. obedy zadarmo, resp. dotácie na obedy pre deti posledného ročníka materských škôl a žiakov základných škôl,“ hovorí poslanec Erik Tomáš. O návrhu sú však ochotní rokovať a podporiť ho. SaS nie je za plošnú pomoc a považuje to za populistický a predvolebný návrh. „Sme za cielenú pomoc tým, ktorí to potrebujú. Súčasné nastavenie dotácie na obedy nie je ideálne, ale dôležitým aspektom je, aby zostala táto pomoc cielená na deti zo sociálne najslabších skupín. A ak sú financie navyše, poďme sa rozprávať o ďalších skupinách ohrozených chudobou, napríklad rodinách jedného rodiča,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS Vladimíra Marcinková.

Ako to bolo doteraz
Dotácia sa doteraz poskytovala už len na dieťa, ktoré navštevovalo materskú školu alebo základnú školu, v ktorej je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, a na dieťa, ktoré navštevovalo materskú školu alebo základnú školu a žilo v domácnosti, ktorej sa poskytovala pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem bol najviac vo výške životného minima. Mestá a obce však opätovné zavedenie dotácií vítajú. „My sme už v decembri navrhli rezortu školstva, aby zaviedli obedy zadarmo. Ak sa to zavedie, uvítame to,“ uzavrel hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Budeme na to potrebovať peniaze
Júlia Bobocká, vedúca školskej jedálne, ZŠ Tematínska, Nové Mesto nad Váhom
- Ak by boli opäť schválené obedy zadarmo, bude potrebné opäť uvoľniť financie na ďalšie pracovné sily do kuchyne, pretože kapacitne by sme to nezvládali, a tiež bude potrebné dokúpiť inventár. Na tieto zvýšené náklady však musí štát, resp. ministerstvo uvoľniť financie, pretože škola to zo svojho rozpočtu neutiahne. A tiež by bolo potrebné myslieť aj na zvyšovanie platov nás nepedagogických zamestnancov. Pretože tabuľkové platy našich kolegýň sú pod hranicou minimálnej mzdy. A ich práca je fyzicky náročná a zaslúžia si za túto prácu adekvátnu odmenu.

Rodičia si nevážia obedy zadarmo Valéria Albertová, vedúca školskej jedálne, ZŠ Vajanského, Lučenec
- Samozrejme by sme privítali, keby boli opäť obedy zadarmo. Pri dnešnej cene, ktorá je 1,20 eura, dnes nenakúpite potraviny a ani nenavaríte, réžie tiež idú hore. Keď boli obedy zadarmo, chodilo viacej detí, nevieme presne koľko. Denne priemerne teraz navaríme 800 obedov. Pre nás je to práca navyše, keď to vláda ruší každé dva roky. Ľudia si nevážia, keď je niečo zadarmo, deti potom neodhlásia z obedov. No naopak, pre niektorých žiakov je to jediné teplé jedlo počas celého dňa.

Je to pozitívna správa

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS
- My sme mali v minulosti výhrady k obedom zadarmo, lebo sa ukázalo, že tieto obedy nebudú grátis. Naša výhrada sa týkala toho, že táto povinnosť prešla na mestá a obce bez toho, aby štát pomohol s rozširovaním kapacít školských jedální a kuchýň. Ukázalo sa však, že sa zvýšil počet stravníkov, ale nezvýšil sa objem kuchynského odpadu, to znamená, že táto pomoc bola adresná a deťom pomohla. Ak to prejde, bude to pozitívna správa.

Obedy zadarmo by sme zvládli
Richard Savčinský, riaditeľ, ZŠ Mudroňova, Bratislava
- Drvivá väčšina škôl vrátane našej ešte nemá zvýšenú sumu za obedy. Bude to tak až od 1. marca. Čo sa bude diať po tom, neviem odhadnúť. Nemyslím si, že v našej lokalite by bol veľký úbytok stravujúcich sa detí kvôli zvýšenej sume. Nemáme tu totiž deti, ktoré by boli zo sociálne slabších rodín. Ani keď sa obedy zadarmo zavádzali prvýkrát, nepribudlo také veľké množstvo stravníkov, aby to spôsobovalo problémy alebo aby sme museli výrazne navyšovať kapacity. Ak by sa zaviedli opäť, možno tak 10 detí by zvažovalo začať chodiť na obedy, ale výraznejšie číslo neočakávam.

Neočakávame húfny nárast
Denisa Králičová, riaditeľka, ZŠ Koperníkova, Hlohovec
- Už raz boli obedy zadarmo a nemali sme s tým problém. Nevidím teda problém ani teraz. Rodičia, ktorí chcú dať deti na obedy, to urobia tak či tak, aj napriek tomu, že je momentálne ťažká doba. Nám sa odhlásilo po tom, čo sa zvýšili poplatky za obedy, len minimum žiakov. Ak budú obedy zadarmo opäť, neočakávam nejaký húfny nárast ani krízovú situáciu, sme na to pripravení.

Nemali by to dostať všetci
Radovan Ďurana, analytik INESS
- Obedy zadarmo by mali byť poskytované len deťom z nízkopríjmových domácností, a takýchto detí nie je väčšina. Ak by to bolo uhrádzané všetkým, finančné prostriedky by boli použité neefektívne, a to vzhľadom na to, že prišlo k zvýšeniu prídavkov na deti aj k zvýšeniu daňového bonusu pre rodiny, ktoré majú štandardný príjem a tieto rodiny nepotrebujú takúto pomoc.

 

Zdroj: Nový čas