Odmeňovanie zamestnancov zariadení školského stravovania

Podľa školského zákona zariadeniami školského stravovania sú školská jedáleň a výdajná školská jedáleň. V článku sa teda budeme zaoberať zaraďovaním zamestnancov zariadení školského stravovania, t. j. prevažne zamestnancov školských jedální, do platových tried, kvalifikačnými predpokladmi na vykonávanie pracovných činností uvedených pozícií a ich posudzovaním, ako aj postupom pri zmene platovej triedy.

Pracovné činnosti a zaraďovanie do platových tried
Zamestnanci odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“), medzi ktorých patria spravidla aj zamestnanci školských jedální na úseku zabezpečovania stravovania, sa zaraďujú do platových tried podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú majú vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť.

Jednotlivé pracovné činnosti vykonávané zamestnancami školských jedální sú uvedené v časti 01. Spoločné pracovné činnosti nariadenia vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov, v tzv. katalógu (ďalej len „nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z.“). Pracovné činnosti vedúcich školských jedální sú uvedené v prílohe č. 1 uvedenej časti nariadenia vlády č. 341/2004 Z. z. a pracovné činnosti vykonávané zamestnancami školských jedální, ktorí vykonávajú práce s prevahou fyzickej práce, manuálne a manipulačné, ktorými sú pracovné činnosti kuchárok a pomocných kuchárok, sú uvedené v prílohe č. 2 uvedeného nariadenia vlády.

Vedúcu školskej jedálne možno zaradiť do 4. platovej triedy podľa príkladu pracovnej činnosti „11 Koordinovanie a organizovanie prác zamestnancov s prevahou fyzickej práce (napr. na úseku ubytovania, stravovania, v stavebnej alebo špedičnej prevádzke) s plnou hmotnou zodpovednosťou“, alebo do 5. platovej triedy podľa príkladu pracovnej činnosti „01 Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení“. V obidvoch prípadoch je na vykonávanie uvedených pracovných činností ustanovené úplné stredné vzdelanie, t. j. maturita bez určenia konkrétneho študijného odboru.  
...

Zostávajúci časť tohto príspevku, ako aj ďalšie články si môžete prečítať v časopise Škola a stravovanie, číslo 4/2024.

Zdroj: Ing. Jarmila Bekešová