Pôvod potravín
Slovensko má síce množstvo kvalitných potravín, no pri súčasnom nastavené nie sme sebestačnou krajinou, čo sa týka produkcie potravín. Preto sa zo zahraničia dováža množstvo potravín a nie len tých exotických.
Podľa dostupných štatistických údajov z minulého roka pritom vo väčšine potravín ich dovoz stúpa, čo sa prejavilo v pasívnom salde za január až august 2018 v hodnote 1,146 miliardy eur. Toto číslo predstavuje medziročný nárast s rovnakým obdobím roka 2017 o 32,6 %. Zvýšilo sa najmä pri dovoze tukov a olejov (5 %), pri živočíšnych výrobkoch (7 %), u potravín, nápojov a tabaku o 27 % a pri rastlinných výrobkoch až o 393,9 %. Celkový dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov bol pritom v tomto období na úrovni 2,962 miliardy eur, teda o 7,7 % vyšší ako v roku 2017.
Najviac z Česka
Najväčšie množstvo potravín už tradične dovážame zo susednej Českej republiky. V roku 2017 to predstavovalo približne 647 miliónov eur, čo činilo takmer tretinu z celkového dovozu. Do tejto krajiny pritom vyvážame potraviny v hodnote asi 288 miliónov eur.
Ďalšie krajiny pôvodu
S výrazným odstupom sa na druhom mieste v rámci dovozu potravín do Slovenskej republiky v tomto období nachádzalo Poľsko. Odtiaľ sa k nám dostali potraviny v celkovej hodnote 284 miliónov eur, čo predstavuje podiel necelých 14 % z celkového importu. Trojicu najväčších dovozcov uzatvára v tesnom závese Nemecko, z ktorého k nám prúdili potraviny v hodnote 243 miliónov eur, teda približne 12 %. Značnú časť potravín tiež dovážame aj z Maďarska (7,3 %) a z Rakúska (4,8). Zo všetkých spomínaných krajín s výnimkou Maďarska pritom dovezieme viac potravín, ako ich vyvezieme do nich.
Kakao a cukrovinky
Vysoký podiel na dovoze majú aj sladkosti, ako sú kakao, čokoláda či rozličné cukrovinky, ktoré sa v roku 2016 na Slovensko doviezli v hodnote 325 miliónov eur, pričom približne rovnaké množstvo sme vyviezli do zahraničia.
Mliekarenské výrobky
Napriek veľmi dlhej mliekarenskej a syrovej tradícii u nás, skončili v rámci dovozu na slovenský trh na treťom mieste práve tieto druhy potravinových výrobkov. Tých sa k nám priviezlo množstvo v celkovej sume zhruba 307 miliónov eur.
Import verzus export
Neprívetivá situácia bola najmä v importe ovocia a zeleniny, ktorých sa do Slovenskej republiky v roku 2016 importovalo množstvo v hodnote prevyšujúcej 200 miliónov eur, pričom ich import bol mnohonásobne vyšší ako export. Nezabúdajme však, že mnohým rastlinným produktom sa v našich podmienkach nedarí tak dobre ako v iných častiach sveta a veľký podiel na tomto čísle má aj veľkosť úrody závislá do veľkej miery od počasia, ktoré jej najmä v posledných rokoch nie vždy prialo.
O tom, aká je kvalita dovezených potravín, ako je zabezpečený ich prevoz a kontrola zo strany Európskej únie sa dočítate v časopise Škola a stravovanie.
Mgr. Tomáš Čačko