Školským kuchyniam chýba personál

Školské jedálne na západnom Slovensku zápasia s nedostatkom personálu. Hoci v trenčianskych školách je situácia v tomto smere momentálne stabilizovaná, radnica priznáva, že podobnému problému čelia pomerne často.

V niektorých prípadoch sa na jednej pozícii v krátkom čase vystrieda i viacero ľudí. Podľa odborníkov je dôvodom najmä slabé finančné ohodnotenie i náročnosť práce. Rezort školstva avizuje, že finančné ohodnotenie nepedagogických pracovníkov na školách budú analyzovať na prelome jari a leta.
V článku sa okrem iného dočítate Prečo je situácia s personálom v školských jedálňach kritická, v ktorej časti Slovenska je problém najväčší, prečo ľudí odrádza práca v tejto sfére, aké problémy evidujú v trenčianskych mestských školách, ako plánuje situáciu riešiť rezort školstva.

Zlyhala motivačná zložka
Problémy s nedostatkom personálu v školských jedálňach sa na Slovensku prejavil už pred dvoma rokmi. V súčasnosti ich evidujú opäť. „Starší kolegovia a kolegyne odchádzajú a mladí sa na dané povolania nehrnú. Situácia je v niektorých regiónoch neúnosná, dôvodom sú nízke platy. Zlyhala tu motivačná zložka. O to sa v prvom rade musí postarať štát, aby nastavil tarifné platy zamestnancom nepedagogických zamestnancov škôl,“ priblížil Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Mladí absolventi učebných odborov zameraných na kuchárov podľa jeho slov odchádzajú skôr do renomovanejších organizácií, kde majú vyšší plat. „Pred desiatimi rokmi bola situácia taká, že sme mali viacej učebné odbory zamerané na služby, takže bolo viac záujemcov o túto profesiu. Je menší záujem o túto profesiu. Dnes si už mládež vyberá také školy a odbory, aby potom viacej zarobili a uplatnili sa lepšie v spoločnosti,“ vysvetlil. Najväčší problém v tomto smere evidujú najmä na západnom Slovensku. „Menší je ten problém na východnom Slovensku, ale pomaly vzniká už aj tu,“ dodal Ondek.

Na jednej pozícii sa vystrieda veľa ľudí
Problémy s personálom v školských kuchyniach evidujú i v trenčianskych mestských školách. „Tento problém u nás nie je vypuklý, ale áno, aj my riešime situácie, keď nám kuchárka odíde do dôchodku alebo z iných dôvodov a stáva sa, že ju je problém nahradiť,“ priblížila Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín. Ako ďalej povedala, nie každý prácu v školskej jedálni zvládne. Ľudia podľa hovorkyne majú i zlú predstavu o tom, čo podobná práca obnáša. „Na pozícii hoci len pomocníčok v školskej kuchyni vystrieda v pomerne krátkom čase viac ľudí. Ale, zatiaľ túto situáciu zvládame a personál v školských kuchyniach máme aktuálne zabezpečený,“ doplnila Ságová s tým, že naposledy podobnú situáciu riešili na Základnej škole na Ulici L. Novomeského.

Podpriemerný záujem
Na pracovnom portáli Edujobs.sk je aktuálne zverejnených 48 pracovných ponúk na školské kuchárky. „Spomedzi nepedagogických pozícií je to po upratovačke druhá najdopytovanejšia profesia,“ povedala Ľubica Melcerová, PR manažérka Almacareer. Záujem zo strany uchádzačiek a uchádzačov o prácu je podľa nej podpriemerný, na jeden takýto inzerát reaguje v priemere len päť ľudí. „Necelá polovica týchto ponúk je z Bratislavského kraja, v Trenčianskom a Banskobystrickom ich je najmenej, aktuálne hľadajú iba jednu kuchárku,“ dodala.

Usilujú sa o zlepšenie situácie
Platové ohodnotenie zamestnancov v školstve je dlhodobo pretrvávajúcim problémom, ktorý sa nedá vyriešiť naraz. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva Slovenskej republiky. „Prioritizácia úloh je otázkou politického mandátu a musí byť urobená vždy v kontexte celkovej situácie v štátnom rozpočte,“ uviedli. V určitých oblastiach sa už ministerstvo školstva usiluje o zjednanie nápravy a postupné zlepšovanie situácie. „Jednak postupným zvyšovaním platov pedagogických a odborných zamestnancov, ale aj cez regionálne príplatky a iné nástroje. Analýze nepedagogických zamestnancov sa bude ministerstvo venovať v máji a júni tohto roka,“ uzavreli.

Zdroj: sme.sk