Výživové odporúčania z pohľadu praxe školského stravovania
Výživa je najvýznamnejší z faktorov vonkajšieho prostredia, ktorý ovplyvňuje zdravie človeka v každom veku. Podiel výživy na vzniku tzv. civilizačných ochorení je podľa uvádzaných údajov odborníkmi 25 – 40 %, niektorí autori uvádzajú dokonca i viac
Výživa a civilizačné choroby
Úlohou organizácií, ktoré sa podieľajú na sledovaní a hodnotení zdravotného stavu obyvateľstva, je vydávať v určitých časových intervaloch výživové odporúčania. Obsahom týchto odporúčaní sú návody k správnej výžive a zmenám v spotrebe potravín, ak ich aktuálna spotreba nie je v súlade s odporúčanými výživovými dávkami. Sú určené pre zdravé osoby a na prevenciu civilizačných chorôb, na vzniku ktorých sa správna výživa významne podieľa.
K civilizačným chorobám patrí ateroskleróza a jej komplikácie (mozgová mŕtvica, infarkt), vysoký krvný tlak, cukrovka (diabetes mellitus 2. typu), u detí najmä obezita a rôzne nádorové ochorenia, ktoré svojimi komplikáciami vedú k invalidizácii až k skracovaniu života. Základ týchto ochorení sa tvorí už v ranom veku, a preto je význam výživy u detí veľmi dôležitý.
Odporúčané výživové dávky na Slovensku
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v roku 2015 novelizovalo ,,Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo Slovenska“ v nasledujúcej forme:
- Denne zabezpečiť pohyb aspoň 30 minút, napr. rýchlou chôdzou alebo cvičením.
- Konzumovať pestrú stravu, rozdelenú na 4 až 5 denných jedál – nevynechať raňajky.
- Konzumovať dostatočné množstvo zeleniny, ovocia, najmä v surovom stave (denne 500 až 600 g), zeleniny aspoň 2-krát viac ako ovocia, rozdelenej na viac porcií. Okrem ovocia konzumovať aj menšie množstvo orechov.
- Pri konzumácii výrobkov z obilnín obmieňať tmavý chlieb, pečivo z celozrnnej múky, ryže, cestovín. Zemiaky aspoň 3- až 4-krát v týždni.
- Dôležitá je príprava jedál vo forme polievok, prívarkov, šalátov zo strukovín, minimálne 1x v týždni.
- Jedlá z rýb minimálne 2x v týždni.
- Denne zaraďovať do jedálneho lístka jedlá s obsahom mlieka, mliečnych výrobkov. Uprednostňovať výrobky kyslomliečne, polotučné alebo nízkotučné
Autor: Marta Hlavatá
Viac si môžete prečítať v časopise Škola a stravovanie, číslo 3/2022.
Zdroj: raabe.sk