Prevádzka školy

Školy tvrdia, že ich vláda pripravila o peniaze

Nariadenie vlády, ktorým sa mení prideľovanie peňazí pre školy, vyvolalo nečakaný rozruch. Dotknutí sa cítia najmä riaditelia gymnázií, športových a stredných odborných škôl.

Upozorňujú, že úpravy, ktoré schválila vláda, ich pripravia o peniaze. Ministerstvo školstva totiž počet kategórií stredných odborných škôl znížilo z pôvodných 27 na 14 a upravilo aj výšku prideľovaných normatívov. Rezort to zdôvodňuje tým, že starý systém rozdeľovania príspevkov nebol spravodlivý.

Do kritiky vládneho nariadenia sa už počas pripomienkového konania zapojilo viacero organizácií - Asociácia stredných zdravotníckych škôl, Europea Slovakia - združenie vzdelávacích zariadení pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií, ale aj niekoľko hotelových akadémií. Všetky sa sťažujú, že po úpravách kategórií SOŠ alebo normatívov budú mať menej peňazí. Vláda podľa nich nezohľadňuje potreby škôl ani požiadavky, ktoré na ne kladie.

Kritici napríklad žiadajú zrovnoprávniť gymnáziá, ktoré dostávajú najnižšie normatívy, so strednými odbornými školami. Argumentujú tým, že aj gymnáziá potrebujú moderné laboratóriá, techniku či učebné pomôcky. Prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň pripomenul, že gymnáziá s výnimkou športových nemajú ani podľa Legislatíva žiadne zameranie. "Všetky zamerania, či už informatiku alebo cudzie jazyky, majú realizovať pomocou školských programov. To je síce pekná myšlienka, ale jej financovanie zostalo niekde vo vzduchu. Je obrovský rozdiel medzi tým, čo sa od nás očakáva, a tým, na čo máme peniaze," upozornil.

Hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková tvrdí, že ich kritika prekvapila. Podobné úpravy sa totiž robia každý rok a teraz s nimi prišli len preto, aby sa do nich premietlo zvýšenie platov pedagógov. "Nevidíme dôvod na sťažnosti, lebo všetky školy v porovnaní s minulým rokom dostanú zo štátneho rozpočtu o sedem percent viac," uviedla. Gymnáziá podľa nej síce majú najnižšie normatívy zo stredných škôl, ale majú aj najmenšie náklady na vzdelávanie. Ich príjmy môžu do istej miery zvyšovať zriaďovatelia škôl. Čo sa týka stredných odborných škôl, ak vydokladujú vyššie náklady, môžu žiadať viac peňazí v budúcom štvrťroku.

Pri športových gymnáziách, ktoré sa sťažujú na menej peňazí, úpravy zasiahnu žiakov nešportovcov. "Tieto gymnáziá totiž voľné miesta ponúkali aj deťom, ktoré nešportujú, aby si doplnili stav. Aj na ne potom dostávali zvýšené normatívy, čo bolo nespravodlivé. Teraz na ne príde menej peňazí, ale žiakov športovcov sa to nedotkne," dodala Žiaková.

Na opatreniach vlády nevidia nič zlé ani zamestnanci školských úradov. Podľa Evy Huttovej, vedúcej oddelenia odborných činností Krajského školského úradu v Trnave, boli rozdiely medzi jednotlivými kategóriami SOŠ nepatrné, takže ich zredukovanie neprekáža. Rozumie i ďalším úpravám. "Na športovom gymnáziu v Trnave sú popri športových triedach aj obyčajné, viac ako polovica žiakov je nešportovcov. Rozdelenie podľa normatívov je teda v poriadku," súhlasí Huttová.

Zdroj: SITA (Pravda.sk)