Legislatíva
Štát má firmám odpustiť dane za študentov

Od budúceho septembra majú firmy za každého takéhoto žiaka dostávať úľavy. Minister školstva Peter Pellegrini žiada ešte vyššie bonusy pre podniky, ako sa pôvodne očakávalo. Konkrétne: ak žiak odpracuje 400 a viac hodín v danej fabrike, firma si bude môcť odpísať zo svojho základu dane z príjmu celé náklady na jeho plat. Alebo ak to bude 200 hodín a menej, odpíše si len polovicu. Pellegrini chce svoj návrh predložiť na pripomienkovanie už v najbližších dňoch. Firmy, ktoré cez platenú prax zaškoľujú študentov už dnes, návrh podporujú. „Uvítame každé euro, ktorým nás štát podporí v tejto aktivite či už formou úľavy na dani z príjmov, alebo inou formou daňovo uznateľných nákladov,“ reagovala Inge Murgašová zo spoločnosti Matador Holding.
Pridrahé?
Novinka má pomôcť riešiť najmä vysoký stav nezamestnanosti mladých. Tá sa totiž pri absolventoch stredných škôl blíži k tridsiatim percentám. Zo škôl podľa Jozefa Holečeka zo Zväzu automobilového priemyslu často vychádzajú žiaci bez praktických skúseností.
Napriek tomuto argumentu analytici upozorňujú aj na možné riziká. Odpúšťanie časti daní podľa riaditeľa INEKO Petra Goliaša môže byť drahé a málo efektívne riešenie. „Dôležité bude, aby sa zverejňovalo, kto dostal daňovú úľavu, v akej výške a či žiaci po doštudovaní v danej firme zostávajú pracovať, alebo nie,“ reagoval. Okrem toho podľa neho hrozí aj to, že štát bude dotovať miesta, o ktoré nie je záujem pre slabé platové ohodnotenie.
Nejde o žiadny mimoriadny nadštandard Firmy v úľavách nevidia žiadne nadštandardné zvýhodnenie. Riaditeľ pre stratégiu a rozvoj Martin Džbor zo spoločnosti T-Systems, ktorá spolupracuje so školami, už dnes hovorí, že aj napriek novinkám pôjde o stratovú činnosť. „Dnes stojí jeden žiak našu firmu asi osemtisíc eur ročne a podľa našich prepočtov sa táto suma po zvýhodnení zníži asi len o 1 200 eur,“ povedal. Pravda však je aj to, že hoci sa študenti zapájajú do výroby, ich odmena je v porovnaní s bežnými zamestnancami zanedbateľná. Štát chce finančne pomôcť aj zväzom, príspevkom na odborných poradcov, ktorí by nadväzovali vzťahy so školami. Môžu dostať dotáciu od 100- do 200-tisíc eur ročne.
V zahraničí je takzvané duálne vzdelávanie pomerne rozšírené a úspešné. A to najmä v Nemecku, hoci tam štát pomáha len tak, že školám prispieva na väčšinu praktického vzdelávania. Faktom však je, že ani na Slovensku nepôjde celkom o novinku. Fabriky so školami úzko spolupracovali ešte za socializmu. Neskôr, začiatkom deväťdesiatych rokov, sa ich prepojenie pretrhlo a doteraz bolo pomerne problematické ho obnoviť.
Zdroj: Hospodárske noviny