Vzdelávanie a výchova

Štátne symboly by mohli vyrábať deti na výtvarnej výchove

Štátne symboly by mohli vyrábať deti na výtvarnej výchove
Štátne symboly by mohli vytvárať žiaci na výtvarnej výchove. Konštatovala to po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová. Reagovala tak na fakt, že do programového vyhlásenia sa nedostala novela zákona o štátnych symboloch. Na jej základe musia vzdelávacie zariadenia so štátnym vzdelávacím programom od 1. septembra umiestniť na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR.

"Možno dávam taký skromný návrh školám. Deti vedia vyrábať krásne veci, takže nevidím dôvod, aby tieto dôležité symboly na hodinách výtvarnej výchovy nevyrábali," vysvetlila. Tento nápad navrhla z finančných dôvodov, keďže niektoré školy poukazovali na to, že realizácia tohto zákona zaťaží ich rozpočet. Aj minister školstva Eugen Jurzyca potvrdil, že žiadne zmeny sa v tejto oblasti nechystajú.
      
Parlament schválil predmetnú novelu 27. apríla. Z nej vyplýva, že začiatok a koniec školského roka bude v štátnych, cirkevných a súkromných školách od septembra 2010 spojený aj s počúvaním slovenskej hymny. Zmenu legislatívneho predpisu podporili výlučne vtedajšie koaličné strany Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS.
      
V miestnosti, kde prebieha vyučovanie, musí byť zároveň grafické znázornenie štátnej zástavy, text štátnej hymny a preambuly Ústavy SR. Do zákona je zapracovaná aj povinnosť zaradiť výchovu k vlastenectvu a jeho obsahu do štátneho vzdelávacieho programu škôl.
      
Podobné ustanovenia najskôr riešil vlastenecký zákon, ktorý pripravila SNS. Prezident ho však vrátil do parlamentu s tým, že mu prekáža dátum účinnosti, ktorým mal byť 1. apríl tohto roku. Jeho posunutím mali dotknuté inštitúcie získať čas na implementáciu zákona. Národná rada však veto prezidenta neprelomila, národniarsky zákon neschválila a nakoniec v pléne prešla vládna novela zákona o štátnych symboloch. Líder SNS Ján Slota to vtedy označil za politickú hru Smeru-SD.

Zdroj: TASR