Prevádzka školy
Štrajk škôl nič nedosiahol. Minister nevie, odkiaľ vziať peniaze

Pochopenie vyjadruje aj minister školstva Dušan Čaplovič, no rovnako ako premiér Robert Fico prísľub zvýšenia miezd nedáva. Minister tvrdí, že nepozná možnosti budúcoročného štátneho rozpočtu. Doterajší návrh s ich nárastom neráta. Na budúcoročné zvýšenie miezd treba podľa odborárov sto miliónov eur. „Neviem, odkiaľ to mám zobrať. Od invalidov? Od dôchodcov. Od detí? Nie,“ vyhlásil Čaplovič s tým, že nájsť peniaze bude veľmi ťažké. S vedením školských odborov je ochotný rokovať na budúci týždeň. Šéf školských odborov Pavel Ondek reagoval, že neustúpia a na desiatich percentách trvajú. Pripustil, že ak vláda nevyhovie, školy pôjdu aj do niekoľkodňového štrajku. Vlani tak štrajkovali lekári.
Školy chcú zavrieť aj na niekoľko dní
Školské odbory svoju domácu úlohu zvládli. Do štrajku sa zapojilo takmer 90 percent materských a základných škôl, okolo 70 percent stredných škôl a tretina univerzít. Na dverách zatvorených škôl viseli heslá ako „Dôstojné mzdy – naše právo“ či „Povedzme svoje nie zúfalej situácii v školstve“. Premiéra Roberta Fica ani ministra školstva Dušana Čaploviča však zatiaľ nepresvedčili, aby im na budúci rok zdvihli platy o desať percent. Odbory veria, že to zlomia rokovania na budúci týždeň s Čaplovičom, ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom práce Jánom Richterom (všetci Smer). Čaplovič odmietol povedať, s akým návrhom na stretnutie pôjde.
Šéf odborov Pavel Ondek pripustil ďalší štrajk, ktorý už môže trvať aj niekoľko dní. „Je to možné, rozhodne o tom rada zväzu.“ Obáva sa však, že napríklad päťdňový štrajk už môže mať problém s účasťou. Učitelia sú totiž počas štrajku na neplatenom voľne, nedostávajú mzdu a musia si sami platiť zdravotné poistenie 1,58 eura za deň. „Niektorým učiteľom by takto nemuselo ostať na živobytie.“ Niektorí už neúčasť na štrajku odôvodňovali aj tým, že si jednodňový výpadok príjmu nemôžu dovoliť.
Prepych a šetrenie
Fico reagoval, že rešpektuje právo na štrajk. „Naša snaha vyjsť im v ústrety je však limitovaná medzinárodným záväzkom Slovenska dodržať deficit verejných financií tak, aby nebolo vylúčené z jadra perspektívy Európskej únie,“ napísal Úrad vlády. „Nechceme byť hrobármi Slovenska, ale situácia je zlá. Keď sa nájdu financie na euroval a na rôzne kauzy, mali by sa nájsť aj na školstvo,“ hodnotí to Ondek. „Určite by sa malo pokračovať v štrajku, až kým sa nesplnia požiadavky,“ vraví aj učiteľka slovenčiny Zuzana Mazuchová zo Základnej školy v bratislavskej Ružovej doline. Mesačne berie 550 eur. „Žijem od výplaty k výplate, dieťaťu si nedovolím zaplatiť žiadne krúžky. Ísť na kávu je prepych.“
Opatrný minister
So štrajkujúcimi odborármi sa Čaplovič včera nestretol. „Je to jeho vec,“ povedal Ondek. Odborári požadujú, aby učiteľské platy postupne dosiahli dvojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čiže 1572 eur mesačne. Čaplovič tvrdil, že by ich chcel počas štyroch rokov dostať na úroveň 1,2-násobku. Učitelia žiadajú aj viac peňazí štátu na školstvo zhruba o 1,5 miliardy eur, čím by sa Slovensko vyrovnalo priemeru Únie. Čaplovič to označil za ťažko splniteľné. „Je neúnosné, aby sme cez občianske združenie, do ktorého peniaze dávajú rodičia, platili aj údržbu budov či papiere do kopírok. Základné veci by mal zabezpečiť štát,“ vraví zástupca riaditeľky Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave Michal Falath.
Chýbalo im zhromaždenie
Rozpačito pôsobilo stretnutie štrajkujúcich na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Napoludnie sa tam zišlo len päťdesiat učiteľov. Viacerí kritizovali, že odborári v hlavnom meste nezorganizovali žiadne zhromaždenie. Pedagogóvia sa ráno stretli na chodbách škôl, pred budovy väčšinou nešli pre nepriaznivé počasie. „Bola to dosť veľká chyba, že sme sa niekde všetci komplet nestretli. Takto to vyzerá, že len zopár učiteľov sa chce prezentovať. Nás je však veľa,“ povedala učiteľka školy v bratislavskej Ružovej doline Renáta Diešková. „Nie sme taký bohatý zväz, aby sme zaplatili autobusy na dovoz 15-tisíc ľudí do Bratislavy,“ reagoval Ondek. Nestačilo spojiť učiteľov v Bratislave? „Nie, lebo je to celoslovenská akcia,“ odvetil šéf odborov.
Zdroj: SITA (Sme)