Personalistika
Súkromné školy na rozdiel od cirkevných štrajk podporia

Združenie katolíckych škôl Slovenska odmietlo účasť na štrajku s tým, že si cirkevné školy nechcú urobiť z detí a ich rodičov rukojemníkov. Súkromné školy sympatizujú s protestom napriek tomu, že odborári ešte začiatkom roka žiadali zakotviť do vládneho programu, aby štát neprispieval neštátnym školám na mzdy ich učiteľov. Repčíková argumentuje, že súkromný sektor plní úlohy štátu a v mnohom je na ňom aj životne závislý. Podľa nej súkromné školy poskytujú vzdelávanie tam, kde ho štát nedokáže, alebo nechce poskytnúť, a tak umožňujú občanom slobodnú voľbu. "Preto je pre nás požiadavka štrajkujúcich kolegov posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 - 2015 v kapitole školstva a systémovo zvyšovať výšku finančných zdrojov na školstvo tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ, hodná podpory," konštatuje Repčíková. Za ešte dôležitejšie považuje, aby sa peniaze určené na vzdelávanie poukazovali priamo školám a nestrácali sa vo vreckách samospráv. "Iba tak sa dá zabezpečiť, aby sa nároky, ktoré rodičia a spoločnosť na školy a školské zariadenia kladú, dali naozaj naplniť. A to bez ohľadu na to, kto školu, alebo školské zariadenie zriaďuje," uvádza Repčíková. Štrajk vníma ako príležitosť na dialóg.
Odborári vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na štvrtok 13. septembra. Podľa predbežných informácií sa zapojí približne 90 percent základných a viac ako 80 percent stredných škôl, vysoké školy sa zatiaľ k podpore nevyjadrili. Učitelia sa chystajú zatvoriť školy od 6:00 do 18:00 presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR. Rozhodli sa tak preto, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli očakávané výsledky. Od akcie očakávajú najmä zvýšenie mzdy o 10 percent. Štrajk plánujú v materských, základných, stredných aj vysokých školách, kde majú odbory 50-tisícovú členskú základňu. Školy budú informovať rodičov o vyučovaní, respektíve jeho zrušení podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia.
Jedným z dôvodov na štrajk je aj predložený návrh rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva. Odbory žiadajú upraviť rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve vzrástli budúci rok minimálne o 10 percent. Taktiež volajú po úprave systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2- až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Pre odborárov je prioritou celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.
Zdroj: SITA
Štítky: štrajk učiteľov