Prevádzka školy
Súkromné školy sa obávajú o existenciu, ZMOS to považuje za manipuláciu

Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány pre TASR reagoval, že asociácia zavádza. "Je to manipulácia, ako vedia, že budú mať menej?" spýtal sa. Dodal, že údaje z rozpočtov miest a obcí zatiaľ nie sú známe, aj keď ich v týchto dňoch obce a mestá schvaľujú. Na ich základe majú prijať všeobecno-záväzné nariadenia o výške dotácií na žiaka.
Riaditeľka asociácia Saskia Repčíková pripomenula sľub ministra školstva Eugena Jurzycu, ktorý im v septembri prisľúbil pomoc pri riešení situácie. "V tejto veci ešte pokračujú rokovania ministerstva školstva s ministerstvom financií a so Združením miest a obcí Slovenska," reagovali pre TASR z odboru masmediálnej politiky ministerstva školstva.
"Kým na dieťa v mestskej škole ráta na rok 2010 napríklad mesto Trnava so sumou 1760 eur, na dieťa v súkromnej materskej škole prispieva iba sumou 698 eur. V roku 2011 je podľa rozpočtu, ktorý schvaľuje mesto Trnava iba štyri dni pred komunálnymi voľbami, tento rozdiel ešte vyšší," tvrdí asociácia. Podľa nej majú problémy aj v Prešove.
Riaditeľka súkromnej materskej školy Tobiáš v Prešove Andrea Turčanová opísala neudržateľnú situáciu, pre ktorú možno zariadenie skončí. "Z mesta Prešov dostávame 67 percent toho, čo mestské MŠ. Pri maximálnej kapacite detí máme len 80 percent zamestnancov a aj to 1,5 učiteľky na triedu. Znížená dotácia znamená, že môžeme zaplatiť len dve učiteľky namiesto štyroch, čím porušujeme zákon. Školské pomôcky ani hračky vôbec nekupujeme, ledva uhradíme platy, preddavky a energie."
Rovnaké krátenie finančných prostriedkov z rozpočtov samospráv sa podľa asociácie týka aj základných umeleckých škôl a zariadení pre záujmové aktivity detí, školských jedální, internátov a špeciálnopedagogických poradní. Asociácia tvrdí, že v mimoriadne ťažkej situácii sa ocitli aj súkromné centrá špeciálnopedagogického poradenstva, tie zabezpečujú starostlivosť o deti s vážnym zdravotným znevýhodnením. "Chýbajú nám prostriedky na základné prežitie," povedala vedúca odbornej sekcie špeciálnopedagogického poradenstva v asociácii Miroslava Zubová.
Ohrozené majú byť aj súkromné školské zariadenia, kde sa o deti starajú vo voľnom čase – školské strediská záujmovej činnosti a centrá voľného času. "Peniaze na deti z výnosu dane z príjmov síce na deti dostanú, ale nič ich nezaväzuje ich na tieto zariadenia aj použiť."
"Po skúsenostiach z roku 2010 a pohľade na zverejnené rozpočty obcí a miest bude pre mnohé zo súkromných škôl a školských zariadení rok 2011 tým najhorším v ich doterajšej existencii. Mnoho detí o možnosť vzdelávania, pomoci a zmysluplného prežívania voľného času, ktorú im tieto školy a školské zariadenia dávali, príde úplne," zakončila Repčíková.
Zdroj: TASR