Prevádzka školy
Súkromné školy v ohrození

Neštátne školy sú na nohách a v nich vyše 5 500 učiteľov. A dôvod? Školskí odborári chcú zmeniť financovanie škôl tak, aby peniaze zo štátneho rozpočtu dostávali iba štátne školy. Cirkevné a súkromné by podľa odborárov dostávali dotácie iba v mimoriadnych prípadoch. Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl hovorí: "Takáto požiadavka je protiústavná a diskriminačná. Tieto prostriedky sú určené na mzdy a prevádzku škôl, čiže odborový zväz tým vlastne navrhol, aby ministerstvo siahlo na mzdy učiteľov v súkromných školách."
"Mohlo by to ohroziť existenciu našej školy, museli by sme navýšiť školné, čo by zase pre veľké množstvo rodičov znamenalo aj to, že by si nás jednoducho už nemohli dovoliť," povedala Soňa Bubeníková, riaditeľka súkromnej základnej školy. Existenčné problémy by zrejme čakali aj cirkevné školy, tie školné od žiakov nevyberajú a zostali by prakticky bez prostriedkov. Mons. Stanislav Zvolenský tvrdí: "Všetci občania, medzi nimi aj katolíci, platia rovnaké dane, z ktorých sú financované školy a školské zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa. Zmluva o katolíckej výchove a vzdelávaní so Svätou Stolicou garantuje katolíckym školám financovanie v rovnakom rozsahu ako majú ostatné školy."
Ako to teda školskí odborári so zmenou mysleli. Ešte ráno nám ich šéf rozhovor prisľúbil. Po poludní odborári zaradili spiatočku, nechcú sa k tomu vyjadrovať, o všetkom sa vraj zatiaľ iba rokuje. No Pavel Ondek tvrdí, že nechcú zlikvidovať ani súkromné, ani cirkevné školy. Iba chcú upratať v rozdeľovaní peňazí. Navyše financovanie by sa vraj mohlo zmeniť iba pre vznikajúce neštátne školy, lenže o nových školách sa v požiadavkách nepíše.
Na názor sme sa pýtali aj ministerstva školstva, neúspešne, s odborármi sa dohodlo, že budú spoločne na túto tému mlčať. Podľa našich informácií, však rezort školstva návrh odborárov zatiaľ neodmietol. Údajne čaká na prepočty z ministerstva financií, koľko eur by táto zmena priniesla, potom sa rozhodne čo bude ďalej.
Zdroj: SITA (TV Markíza)