Vzdelávanie a výchova
Syndróm vyhorenia v profesii učiteľa

Výskumy ukazujú, že týmto syndrómom sú najviac postihnutí učitelia základných škôl, menej učitelia alternatívnych a stredných škôl a najmenej vysokoškolskí pedagógovia. Vo vyššej miere mu podliehajú učiteľky špeciálnej pedagogiky, zvlášť tie, ktoré pracujú s mentálne postihnutými deťmi.
„Burn out“ je úplné fyzické a psychické vyčerpanie, ktoré je dôsledkom dlhodobého pôsobenia stresu a nevhodného vyrovnávania sa s psychickou záťažou. Zapríčiňuje únavu, inaktivitu, depresie a negatívny postoj k pracovnému prostrediu, kolegom, ako aj k sebe samému.
Syndróm vyhorenia sa vždy spája s výkonom určitého povolania. Príznaky sa vyskytujú u inak psychicky celkom zdravých ľudí. Znížená výkonnosť úzko súvisí s negatívnymi postojmi a z nich vyplývajúceho správania, nie s nižšou kompetenciou či nižšími pracovnými schopnosťami a zručnosťami. Nesúvisí ani s rodinnými problémami, ktoré sa môžu prenášať do práce. Rovnako je potrebné vylúčiť stavy po chorobe (napr. chrípke) či prípadné duševné ochorenie.
Syndróm vyhorenia je dôsledkom dlhodobo pôsobiaceho stresu a nevhodného vyrovnávania sa s psychickou a fyzickou záťažou. Chronickým stresom trpia najmä ľudia, ktorí sú vystavení trvalej záťaži v sociálno-emocionálnej oblasti. Proces, ktorého vrcholom je vyhorenie, väčšinou trvá niekoľko mesiacov až rokov. Syndróm vyhorenia má svoje fázy a každý učiteľ (dokonca už aj študenti učiteľstva) nimi v priebehu profesionálnej dráhy niekoľkokrát cyklicky prechádza. V podstate ide o päť fáz, ktoré sa v štruktúre osobnosti človeka môžu prejaviť v rôznej intenzite.
Henning a Keller (1995) rozlišujú tieto fázy:
1. nadšenie — entuziazmus,
2. stagnácia,
3. frustrácia,
4. apatia,
5. syndróm vyhorenia — stav plnej neangažovanosti a vyhýbania sa profesionálnym požiadavkám, kedy už učiteľ nie je schopný vyrovnať sa so vzniknutou situáciou, nie je schopný rozhodnúť sa ani v jednoduchých situáciách, môže mať dlhodobú absenciu a sťahuje sa do izolácie — dosiahol štádium úplného vyčerpania, ktoré zasiahlo všetky oblasti jeho osobnosti (kognitívnu, citovú, telesnú a sociálnu), aj keď nie každú v rovnakej miere.
Tento článok bol zverejnený v Právnom kuriérovi pre školy. Ak máte záujem ho odoberať, jeho predplatné si môžete objednať v našom E-Shope.
Článok je spracovaný podľa Syndróm vyhorenia.