Vzdelávanie a výchova

Tento školský rok prispel štát na pomôcky vyše 80-tis. deťom

Tento školský rok prispel štát na pomôcky vyše 80-tis. deťom
Dotáciu na školské pomôcky dostalo v tomto školskom roku 82 639 detí. Celkovo išlo v septembri na tento účel 1,4 milióna eur.

Peniaze od štátu na školské pomôcky môžu získať deti z nemajetných rodín vždy na začiatku školského roka a potom na začiatku ďalšieho polroka vo februári. Deti z chudobných rodín majú zároveň počas školského roka každý mesiac nárok aj na dotácie na stravu. Väčšina z detí má vďaka takejto podpore istotu aspoň jedného teplého jedla za deň. Hneď v prvom mesiaci školského roka dostávalo takúto dotáciu 84 692 detí. Suma za september využitá na tento účel bola 1,4 milióna eur.

Dotácie na stravu a pomôcky môžu získať deti z rodín, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi a z rodín, ktorých mesačný príjem počas šiestich za sebou nasledujúcich mesiacov neprekročil životné minimum. V prípade, že je v škole či v škôlke viac ako 50 percent detí z rodín, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi, získavajú dotácie všetky deti v zariadení. Na dotácie majú nárok žiaci základných škôl a prípravnej triedy v predškolskom zariadení. Cieľom dotácií je podporiť plnenie školskej dochádzky detí. V prípade predškolákov sa sleduje snaha podporiť zaškolenie detí a pripraviť ich na zvládnutie základnej školy

Od januára tohto roka sa poskytovanie dotácií na stravu zjednodušilo. Pre získanie dotácie už nie je podmienkou, aby rodič platil za stravu aspoň 0,03 eura. Zmena podľa ministerstva odbremenila školy od zbytočnej administratívy. Dotáciu na stravu možno poskytovať najviac vo výške jedného eura pre dieťa za každý stravovací deň, v ktorom sa zúčastnilo na výchovnom a vzdelávacom procese v materskej škole a na vyučovaní v základnej škole. Dotácia na školské pomôcky sa poskytuje v príslušnom rozpočtovom roku najviac v sume 33,20 eura na dieťa, a to v dvoch častiach - do 25. februára a do 25. septembra. Písomnú žiadosť treba podať na príslušnom úrade práce sociálnych vecí a rodiny.

Počet poberateľov dotácií na stravu zo sociálne vylúčeného prostredia každoročne rastie. Vlani poberalo príspevok mesačne v priemere vyše 65-tisíc detí. Priemerný mesačný počet detí v prvom polroku 2011 bol takmer 76-tisíc. Na začiatku tohto školského roka, v septembri 2011, bol počet detí s dotáciou viac ako 82-tisíc. Dotácie na školské pomôcky poberalo v prvom polroku 2010 takmer 81-tisíc detí a v druhom polroku 2010 vyše 83-tisíc detí. V prvom polroku 2011 dostalo dotáciu na školské pomôcky viac ako 85-tisíc detí a v septembri 2011 takmer 85-tisíc detí. Bližšie štatistiky o poberateľoch sociálnych dávok za mesiac september zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na stránke www.upsvar.sk

Zdroj: SITA