Personalistika

Učitelia v mobiloch

Učitelia v mobiloch
Žiakom sa nepáči, ako ich angličtinárka učí a tak ju zosmiešnili na internete. Aj to je realita v našich školách. Pedagógovia sú proti žartom na ich účet bezmocní. Jediné ako sa môžu brániť, je zažalovať rodičov malého kameramana.

Mnohých pobúrila výslovnosť učiteľky na videu z hodiny angličtiny z bratislavskej strednej školy a pochybujú, že môže žiakov naučiť po anglicky. Niektoré školy majú naozaj problém nájsť vyštudovaných jazykárov. Je ale v poriadku, že na to žiaci upozorňujú takto?

Kto nie je spokojný so svojim učiteľom, môže sa sťažovať. Školský inšpektor odporúča riešiť to s triednym učiteľom a riaditeľom školy. Takýchto videí z vyučovania je na internete veľa. No učitelia nemajú prakticky žiadnu šancu s tým niečo urobiť. "Vy už len vidíte výsledok, že teda niekde visí video a nedopátrate sa. Je problém ho stiahnuť," hovorí Jana Marčeková, učiteľka ZŠ.

Jedna vec je videom upozorniť na možno nekvalitné vyučovanie. Niečo iné sú ale situácie, kde žiaci učiteľov doslova provokujú a potom ich nakrúcajú na mobil. "Človek to vníma veľmi intenzívne a je to niečo ako taký verejný pranier," dodáva Jana Marčeková. Júlia Parová, učiteľka ZŠ zasa tvrdí: "To jeho postavenie alebo vlastne úloha učiteľa úplne niekde klesne na dno. Sa stratí."

Mladiství žiaci by mali myslieť na to, že môžu byť potrestaní, ak sa dokáže, že zverejnením videa spáchali trestný čin. Učitelia majú právo na ochranu osobnosti a nakrúcať ich bez súhlasu sa nesmie. Pre takéto zverejnené nahrávky môžu žiakov alebo ich rodičov zažalovať. Lenže to znamená nekonečné doťahovačky. Viac sa teda spoliehajú na prísne školské pravidlá. Napríklad si môžu žiaci pred vyučovaním mobily odložiť do skrinky, no a po skončení vyučovania vyzdvihnúť. Kto sa rozhodne, že svoj mobil neodovzdá a počas hodiny mu zazvoní, porušuje školský poriadok. Ustrážiť si súkromie je vďaka mobilom a internetu čoraz ťažšie.

Zdroj: SITA (TV Markíza)