5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
V alika
Ukončenie pracovného pomeru

Potrebovala by som poradiť. Mám ukončenú VŠ kvalifikáciu v odbore "Učiteľstvo pre školy I. cyklu". V r.1980 som začala učiť na osobitnej škole, terajšej špeciálnej základnej škole. V r. 1999 mi bola udelená výnimka zo vzdelania na základe veku a dĺžky praxe, ktorej platnosť mi končí 31.12.2015. Od apríla 2015 som poberateľom starobného dôchodku, ale nerozviazala som pracovný pomer so zamestnávateľom - naďalej učím. Dnes mi riaditeľ školy navrhol, aby som požiadala o ukončenie trvalého pracovného pomeru k 31.12.2015 dohodou a vyplatenie odchodného, inak ma bude musieť od januára 2016 prepustiť ako nekvalifikovanú a vraj nebudem mať nárok ani na odchodné. Prosím Vás, mala by som v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa pre nespĺňanie kvalifikačných predpokladov nárok na odstupné alebo odchodné? Čo je pre mňa výhodnejšie: 1.) požiadať o ukončenie trvalého pracovného pomeru k 31.12.2015 a vyplatenie odchodného; 2.) alebo počkať na výpoveď danú zamestnávateľom pre nesplnenie kvalifikačných predpokladov. Ďakujem.

Maria Pavlikova
Ukončenie pracovného pomeru

Ak ukončíte pracovný pomer dohodou, ale aj výpoveďou, či zo strany zamestnanca alebo zo strany zamestnávateľa po prvýkrát po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok zo zákona Vám patrí odchodné, a to v súlade s § 76a Zákonníka práce. VŽDY okrem prípadu skončenia pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ak by ste boli odsúdená pre úmyselný trestný čin. Aj v prípade výpovede pre nesplnenie kvalifikačných predpokladov. Problém je Vaša výnimka zo vzdelania. Nie je mi jasné o akú výnimku ide. Aby platila od roku 1999 až do roku 2015? Ak ste mali udelenú výnimku zo vzdelania na základe veku a dĺžky praxe, tak táto je zachovaná a nie je časovo obmedzená. Pravdepodobne ste neabsolvovali štúdium špeciálnej pedagogiky. Ak vám bola udelená výnimka, tak máte o tom list od riaditeľa aj s uvedením príslušného predpisu, na základe ktorého sa tak stalo. Ak nie ste rozhodnutá skončiť pracovný pomer, počkajte na výpoveď. Odchodné Vám bude patriť, okresný úrad ho škole refunduje. Odstupné by Vám patrilo len v prípade skončenia pracovného pomeru z tzv. racionalizačných dôvodov.

V alika
Ďakujem Vám za

Ďakujem Vám za odpoveď.Výnimka zo vzdelania mi bola udelená preto, lebo som neabsolvovala rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky, ale dosiahla som vek 45 rokov a 18 rokov praxe.

V alika
Prosba o vysvetlenie

Dobrý večer,
prosila by som o vysvetlenie. Vo Vašej odpovedi ma zarazila veta: „Ak ste mali udelenú výnimku zo vzdelania na základe veku a dĺžky praxe, tak táto je zachovaná a nie je časovo obmedzená.“
Platí pre mňa:
1. Podľa § 61 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z.z. pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania pracovnej činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, ako má činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Zachovaná „výnimka zo vzdelania“ môže byť iba tomu zamestnancovi, ktorému vznikol pracovný pomer u zamestnávateľa pred 1. aprílom 2002 a podľa predpisov platných do 31. marca 2002 mu bola udelená výnimka z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania na výkon činnosti, na ktorú výnimku potreboval, aby ju mohol vykonávať.
(Výnimka zo vzdelania mi bola udelená v roku 1999 pre neabsolvovanie rozširujúceho štúdia špeciálnej pedagogiky na základe dosiahnutia veku 45 rokov a 18 rokov praxe – to som Vám už uvádzala v predchádzajúcom dotaze.
Od roku 1980 pracujem sústavne v tej istej škole a po celý čas vykonávam tú istú pracovnú činnosť, pre ktorú mi výnimka bola udelená.)
2. V zmysle § 8 ods. 1 písm. b) zákona č. 317/2009 Z.z. pedagogický zamestnanec, ktorý nesplnil kvalifikačný predpoklad podľa § 2 ods. 5) vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov doplní si špeciálno-pedagogickú spôsobilosť do 31. decembra 2015.
V prípade neabsolvovania štúdia do 31.12.2015 nebudete spĺňať predpoklady podľa § 6 zákona č. 317/2009 Z.z., § 3 ods. 1 písm. c) zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnávateľ bude postupovať podľa ustanovení Zákonníka práce.
(Toto stanovenie požiadavky mi doručil riaditeľ školy 16.11.2009. Preto som vo svojom dotaze písala, že výnimka zo vzdelania mi končí 31.12.2015.)
Platí pre mňa bod č.1 alebo bod č.2?

Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Prosba o vysvetlenie

Platí všetko, čo som uviedla v predchádzajúcej odpovedi. Platí pre Vás bod 1., ktorý uvádzate v ďalšej otázke. Máte udelenú výnimku zo vzdelania, čo znamená, že vzdelanie ste si vzhľadom na vek a prax nemuseli doplniť. Váš bod 2 to nie je výnimka, to bola daná doba v zákone č. 317/2009 Z. z. na doplnenie vzdelania pre tých, ktorým nebolo možné udeliť výnimku. Napíšte ma Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Váš prípad, tak ako ste ho opísali v prvej otázke, § 61a ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. môžete uviesť, ale netreba ho citovať celý. Pošlite im list - výnimku, prípadne aj list z 18. 11. 2015 od riaditeľa. Stanovisko MŠVVaŠ SR bude mať záväznejší charakter ako forum. Ak by Vám predsa riaditeľ dal výpoveď pre neplnenie kvalifikačných predpokladov, oznámte mu, že trváte na ďalšom zamestnávaní a počkajte na odpoveď z ministerstva. Som presvedčená, že budú mať rovnaké stanovisko ako ja. Odchodné Vám patrí v každom prípade.