5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Ivča učiteľka
Úväzok učiteľa strednej školy (rozdiel či je súkromná alebo štátna škola)?

Dobrý deň, mala by som len otázku ohľadne toho, či úväzky pedagogických zamestnancov sa riadia podľa 201/2019 Z. z. - Nariadenie vlády Slovenskej republiky o priamej výchovno-vzdelávacej činnosti a príloh, teda že učiteľ strednej odbornej školy má mať 22 hodinový úväzok, alebo je to rozdielne na súkromných a štátnych školaách? Nariadenie sa vzťahuje len na štátne školy? Pretože ja mám vo výplatnom liste uvedený úväzok 165 hodín / mesiac, čo by zodpovedalo pracovnému času podľa Zákonníka práce. Tak sa mi ale stáva, že týždenne zastupujem aj 6-8 hodín nad rámec 22 hodín a tie mi nie su preplácané ani mi nie je poskytované náhradné voľno. Zamestnávateľ (súkromná stredná škola) tvrdí, že sme súkromná firma a preto sme aj na pracovisku od 8:00 - 16:00 hod. Ja ale chodím vyčerpaná a neberú ohľad na to, že odučím viac, ako by som mala a nemám za to ani halier. Proste zamestnávateľ nerozlišuje či kolega učí týždenne 16 hodín a ja 30, máme rovnaké platy, lebo sa rovnako zdržiavame na pracovisku. Ďakujem za vysvetlenie tejto "zaujímavosti".

Maria Pavlikova
Úväzok učiteľa strednej školy

Dobrý deň,
úväzok učiteľa strednej školy sa stanovuje na základe nariadenia vlády SR č. 201/2019 Z. z. aj v súkromnej škole. Týždenný rozsah Vášho pracovného čas je najviac 40 hodín bez prestávok na odpočinok a jedenie. Tento môže byť upravený – znížený podľa kolektívnej zmluvy. Pracovný čas tvorí čas určený na výchovno-vzdelávaciu činnosť a čas určený na ostatné činnosti súvisiace s výchovno-vzdelávacou činnosťou. „Zaujímavosť“ na Vašom pracovisku Vám neviem vysvetliť, pretože nie som jej iniciátorom a nenesiem za Vašu školu žiadnu zodpovednosť. Ak ste presvedčená, že zamestnávateľ nepostupuje v súlade so školskými predpismi a v podstate ani so Zákonníkom práce, obráťte sa na príslušný inšpektorát práce.

Ivča učiteľka
dakujem za odpoved

Dufam, že som pochopila správne, že priama výchovno-vzdelávacia činnosť by nemala teda prekročiť 22 hodín a zvýšok je len príprava na vyučovanie? Teda mali by nám preplácať alebo ponúknuť náhradné voľná nad 22 hodín? Ďakujem moc.

Maria Pavlikova
dakujem za odpoved

Dobrý deň,
každá hodina odučená nad 22 hodín je práca načas, ktorá sa platí alebo poskytne náhradné voľno. Ak sa nedohodnete so zamestnávateľom, môžete okrem inšpektorátu práce informovať aj štátnu školskú inšpekciu.

Ivča učiteľka
dakujem za odpoved

Ešte raz dakujem velmi pekne.