10 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
fukasovalenka
uznanie pedagogickej praxe

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na to, ako sa uznáva pedagogická prax. 3,5 roka pracujem v súkromnej základnej umeleckej škole ako učiteľ výtvarného odboru. Predtým som však pracovala 14 mesiacov v centre voľného času ako vychovávateľ. Pani riaditeľka mi tvrdí, že mi to nemôže uznať, pretože to nemá nič spoločné s umeleckou činnosťou a pedagogickou zodpovednosťou. Ja si však myslím, že som v práve. Prosím poraďte ako to teda je a ktorý zákon mi umožňuje jej to dokázať. Ďakujem krásne. Lenka Fukasová

Maria Pavlikova
Uznanie pedagogickej praxe

Prax zamestnancov sa určuje v súlade s § 6 zákona č. 553/2003 Z. z. Pedagogická prax sa vždy započítava v plnom rozsahu a nesleduje sa spojitosť s umeleckou činnosťou ani nič podobné. Ja predpokladám, že ako učiteľ základnej umeleckej školy ste pedagogický zamestnanec - učiteľ a umelec nemá s tým žiadnu spojitosť.

Ucitel1
Uznanie pedagogickej praxe

Dobry den,
Chcem sa informovat, kedy mi ma byt uznana 2 ročná pedagogicka prax.
Mam rok praxe a zacala som zasa pracovat ako ucitelka v juni minuly rok.
Kedy mi maju byt uznane 2 roky? Teraz v juni ako to vychadza alebo v septembri? Kedze v praci mi povedali ze to je od zakona v januari. Dakujem za odpoved

Maria Pavlikova
Uznanie pedagogickej praxe

Pedagogická prax sa uznáva presne podľa odpracovanej doby a podľa kalendára. Ak pracujete od júna 2020, tak dva roky pedagogickej praxe budete mať v júni 2022. Nemôžu byť ani v júni ani v septembri. Ja počítam za minulý rok - rok 2020. Iné je započítanie praxe pre účely zvýšenia platovej tarify. Tá sa zvyšuje vždy od januára, takže zvýšenie o dva roky budete mať od 1. 1. 2023.

Anna Neuvirthová
Započítaná prax

Dobrý deň. Prosím o radu. V r. 2005 som nastúpila ako učiteľka do materskej školy, v ktorej od r. 2012 som vo funkcií riaditeľky. Pri nástupe mi bola započitaná prax 9 rokov, ktoré som odpracovala pred r. 2005 v odbore aj mimo odboru.V r. 2008 v platovom dekréte bola započítaná prax 11 rokov , v r. 2015 bola započ. prax 13 rokov a v r. 2023 je 20 rokov započítanej praxe. Je to podľa vás normálne. Podľa mňa to nie je v poriadku. Prosím o radu ako mám postupovať . Neuvirthová

Maria Pavlikova
Započítaná prax

Dobrý deň,
neviem, či je to normálne, ale ja Vám neporadím. Musíte komunikovať s tým, kto Vám vystavuje oznámenia o výške a zložení funkčného platu a požiadať ho o vysvetlenie.

Veronika_O
Rozširujúce štúdium slovenského jazyka

Dobrý večer,
Mám ukončený 2. vysokoškolský stupeň odbor politológia a momentálne končím DPŠ zameranú na občiansku náuku. Ak by som nastúpila na strednú školu ako pedagogický asistent, do ktorej platovej triedy by som bola zaradená? Zároveň by som sa chcela informovať, ak ukončím DPŠ, rozmýšľam nad rozširujúcim štúdiom slovenského jazyka. Ak by som ukončila rozširujúce štúdium, mohla by som si po 5 rokoch urobiť 1. atestáciu rovnako ako učiteľ, ktorý študoval slovenský jazyk 5 rokov na vysokej škole? Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium slovenského jazyka

Dobrý deň,
kvalifikačné predpoklady pre pedagogického asistenta sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z., príloha č. 6. Aby ste boli kvalifikovaný pedagogický asistent, musíte absolvovať ešte rozširujúci modul doplňujúceho pedagogického štúdia na získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti v kategórii pedagogický asistent, a to v zmysle 6. bodu uvedenej vyhlášky. O možnostiach ďalšieho štúdia a vykonania atestácie sa informujte v škole, ktorú chcete absolvovať. Zaradenie do platovej triedy neviem určiť, pretože neuvádzate podstatné informácie, či ste začínajúca, či už pracujete a pod.

Kristína V.
Započítanie praxe

Dobrý vecer. Chcela by som informovať, ci je to vporiakdu, ak mi zamestnávateľ u ktorého pracujem od 2016 (kedy boli súkromná skolka), no vstúpili do siete (sme súkromná mš v sieti, ideme podla zákona 553/2003) nezapočítal prax. V dekréte mi dal 0 (hoc som u nich zamest.skoro 8.rok).Pretože sme neboli v sieti. Som z toho znechutená, nakolko vykonávam rovnaku činnosť, nic sa nezmenilo. Vždy mám predskolakov (pracujem v mš). Na pohovoroch v štátnych škôlkach mi prax uznali bez problémov (som kvalifikovaná -stredná PaSA, VS PF 2.stupeň). Chcem si začať atestáciu. Dakujem za info a odôvodnenie. Zákon 553/2003 som pozerala ale nic som nenašla o čo sa mozem oprieť.
Otázka 2: ak by som sla pracovať /pracovala som ako vychovávateľka, počíta sa mi prax hoc som robila v mš?dakujem

Maria Pavlikova
Započítanie praxe

Dobrý deň,
pedagogická prax je každá prax, keď ste zaradená v niektorej z kategórii pedagogického zamestnanca. Ak budete pracovať ako vychovávateľ, tak sa Vám započíta celá pedagogická prax z materskej školy. Súčasné stanovisko Vášho zamestnávateľa stojí za zamyslenie nad jeho právnym vedomím, či znalosťou základnej školskej legislatívy. Samozrejme aj prax v súkromnej materskej škole je pedagogická prax bez ohľadu, či je alebo nie je zaradená v sieti škôl. V zákone č. 553/2003 Z. z. je to uvedené v §6 a v zákone č. 138/2019 Z. z. tiež § 6. Obráťte sa na inšpektorát práce alebo štátnu školskú inšpekciu.