Dobrý večer prajem, pracujem na pracovnej pozícií majster odbornej výchovy stavebných profesií, ktorí ukončia vzdelávanie výučným listom a maturitným vysvedčením. V júni minulého roku som ukončil vzdelávanie na druhom stupni VŠ v študijnom odbore – Učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy v študijnom programe Učiteľstvo technických predmetov.
Štúdium som ukončil obhajobou diplomovej práce na tému: Diagnostická činnosť učiteľa strednej školy.
Po ukončení spomínaného vzdelávania som žiadosťou požiadal o preradenie do vyššej platovej triedy. V odpovedi na moju žiadosť mi bolo preradenie zamietnuté s tým, že týmto štúdiom nespĺňam požadované kvalifikačné predpoklady na preradenie.
Štátnu skúšku som vykonal okrem Didaktiky technických predmetov aj z technických predmetov – Elektrotechnika a Elektrické meranie
Druhý stupeň vysokej školy som sa rozhodol absolvovať aj hlavne z toho dôvodu aby som si rozšíril svoje vedomosti čo sa týka pedagogiky, keďže som pred nástupom na túto pracovnú pozíciu mal skúsenosti skôr čo sa týka praktických zručnosti keďže som pracoval v stavebníctve kde mám takmer dvadsať ročnú prax.
Je pre mňa zvláštna odpoveď od riaditeľa nakoľko mojej kolegyni s ktorou som ukončil spomínané vzdelávanie a ona pracuje na inej strednej škole ale na tej istej pracovnej pozícií majster odbornej výchovy pre stavebné odbory. Jej bolo toto vzdelanie uznané a bola preradená do 10. platovej triedy.
Ako mám ďalej postupovať, ďakujem za odpoveď.
Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., v prílohe č. 1, konkrétne pre majstrov odbornej výchovy v časti XI. pod písmenom A je v bode 1. uvedené vzdelanie - vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy v príslušnom alebo príbuznom študijnom odbore. Vy vykonávate činnosť ako majster odbornej výchovy v stavebných odboroch a vyštudovali ste odbor elektrotechnika a elektrické merani, čo nie je príbuzný odbor. Súhlasím so stanoviskom Vášho riaditeľa. Ak na inej škole vzdelanie v odbore elektrotechnika uznali ako plnenie kvalifikačných predpokladov pre stavebné odbory, nie je to určujúce pre Vášho zamestnávateľa. Ak ste chceli získať vedomosti z oblasti pedagogiky, je to veľmi správne, ale mali ste študovať zameranie na stavebnú výrobu. Štúdium ste ukončili obhajobou diplomovej práce na tému: Diagnostická činnosť učiteľa strednej školy - ako ste mohli robiť diplomovku ako učiteľ, keď ste zaradený v kategórii majster odbornej výchovy ?
Dobrý večer pani Pavlíková, ďakujem pekne za odpoveď a chcem sa Vás opýtať čo by som mohol urobiť nakoľko ,ale zameranie na stavebnú výrobu ako som sa informoval neponúka externou formou žiadna vysoká škola, kolegom bolo pre stavebné odbory uznaná aj štátna skúška zo strojov a zariadení, mohol by som absolvovať aj ja znovu toto vzdelávanie na VŠ druhého stupňa.
Ďakujem.
Ja som ekonómka a podľa mňa stavebná výroba a stroje a zariadenia nie sú príbuzné odbory. Musíte sa spýtať svojho zamestnávateľa, či Vám to uzná. Samozrejme, že je rozdiel, či ste v 9. alebo v 10. platovej triede. Skúste sa kontinuálne vzdelávať za kredity a 12 % kreditový príplatok Vám nahradí rozdiel v triede. Štúdium niečo stojí, zvážte si to a aj návratnosť.