Vzdelávanie a výchova
V 2. kole hľadajú prvákov najmä stredné odborné školy
"Takmer polovicu z nich ponúkajú SOŠ v Prešovskom (930) a Banskobystrickom kraji (702)," uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Na SOŠ obchodu a služieb chýba do plánovaného počtu takmer 1 000 žiakov, najnižší záujem o ne v prvom kole prijímacieho konania prejavili žiaci v Žilinskom (329 voľných miest) a Banskobystrickom kraji (233). Uchádzači sa stále môžu dostať aj na stredné školy stavebného či technického zamerania, ktoré nahlásili približne 600 voľných miest.
Gymnáziá majú záujem prijať v druhom kole prijímačiek viac ako 1 500 žiakov. Vyše 700 voľných miest nahlásili obchodné akadémie, najväčší počet žiakov by chceli dodatočne prijať v Prešovskom (175) a Bratislavskom kraji (154). Nízky záujem o štúdium na SOŠ kritizovali tento týždeň aj zamestnávatelia. Žalostná je aj ich uplatniteľnosť. Podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR Jaroslava Holečeka len 6,5 percenta absolventov SOŠ robí to, čo vyštudovalo.
Riaditeľ SOŠ technickej Čadca František Kajánek vidí za nízkym záujmom aj vypočítavosť. „Deti hľadajú ľahšiu cestu úniku,“ povedal pre SITA Kajánek. Víta preto návrhy ministra Dušana Čaploviča, aby samospráva regulovala školy v regiónoch podľa potrieb pracovného trhu. Neštátne školy sa však takého kroku obávajú. Keďže sú VÚC samé zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že im návrh umožní likvidovať súkromné a cirkevné školy.
Zdroj: SITA