Vzdelávanie a výchova
V Bratislave otvorili detské chemické laboratórium

Tento projekt je zameraný na podporu vzdelávania v oblasti prírodných vied s cieľom umožniť deťom bezplatne si vyskúšať chémiu pomocou experimentov a prostredníctvom hry načerpať nové vedomosti. Existuje už v 15 krajinách sveta, a v rámci neho ide o prvé takéto laboratórium na Slovensku aj v Strednej Európe. "Cieľom tohto projektu je pomocou bezpečných, no zaujímavých a zábavných pokusov týmto deťom ukázať, že chémia nie je nič strašné a že nie je nudná," povedala Edita Hippová, konateľka spoločnosti BASF Slovakia, ktorá projekt sponzoruje. Ako vysvetlila, prvé laboratórium v rámci globálneho projektu Kids' Lab vzniklo v roku 1997 v nemeckom Ludwigshafene. Odvtedy sa táto iniciatíva šírila do ďalších krajín a v súčasnosti môže laboratóriá Kids' Lab každoročne využívať 18-tisíc žiakov po celom svete. Po Slovensku plánuje otvoriť čoskoro svoje detské laboratórium Rakúsko a následne tiež Maďarsko.
Riaditeľka SOŠ chemickej v Bratislave Silvia Loffayová považuje myšlienku vytvorenia takejto špecializovanej učebne pre najmladších žiakov za "úžasnú". Novinárom povedala: "Chémia nie je práve najpopulárnejší predmet. Veríme však, že súbežne s našimi mnohými dlhoročnými aktivitami a projektmi pre žiakov základných škôl aj toto detské laboratórium napomôže k zastaveniu úpadku záujmu mládeže o technické odbory... a že z týchto malých žiakov budú raz veľkí chemici".
V laboratóriu môže naraz pracovať až 30 detí, pričom pokusy vedú špecializovaní odborníci. Ide o dlhodobý projekt, ktorý každý rok predstaví inú tému experimentov. Tento rok je program zameraný na vodu, pričom v rámci troch experimentov sa deti môžu naučiť niečo viac o čistení vody, o jej zadržiavaní, ale aj výskume. Jeden pokus trvá 20 minút, ale spolu s výkladom zaberie celú vyučovaciu hodinu. Aj napriek tomu, že laboratórium Kids' Lab Hókus - Pókus sa nachádza v Bratislave, je určené pre deti zo všetkých regiónov Slovenska. Stačí, ak učiteľ či učiteľka prihlási svoju triedu na e-mailovej adrese hokus-pokus@basf.com a pricestuje s ňou do SOŠ chemickej. Viac informácií možno nájsť na webovej stránke www.basf.sk.
Zdroj: SITA
Zmeňte pohľad žiakov na chémiu prostredníctvom materiálov z edície Interaktívna kniha:
Chémia pre 6. - 9. ročník - metodika
Chémia pre 6. ročník - pracovné zošity
Chémia pre 7. ročník - pracovné zošity