Vzdelávanie a výchova
Verbálna agresivita detí - ako reagovať

Agresivita označuje sklon, respektíve relatívne trvalú dispozíciu k agresívnemu konaniu. Je príznačná pre každý živý organizmus a záleží od jeho schopností, do akej miery ju dokáže ovládať.
Za verbálny typ agresivity sa považujú všetky slovné prejavy agresivity. Je namierená a používaná predovšetkým vo vzťahu k ľuďom, v ojedinelých prípadoch aj voči zvieratám.
Na verbálnu agresivitu možno nazerať z dvoch rôznych aspektov. Na jednej strane môže predchádzať fyzickým prejavom agresivity, vyhrocovať konflikt či priamo vyvolať fyzický útok. Na druhej strane môže byť znakom regulovanej agresivity, kedy dochádza k jej uvoľneniu bez použitia fyzickej sily.
Ako reagovať pri verbálnej agresivite detí?
- Komunikujte nespokojnosť – jasne, dôrazne, ale pokojne vyjadrite nespokojnosť s jeho správaním.
- Nedráždite dieťa – nebuďte vzťahovační, zbytočným reagovaním na všetko, čo povie, v ňom stimulujete agresivitu.
- Prirodzene ventilujte – ak je pod silným tlakom emócií, umožnite mu verbálne ventilovať agresivitu spôsobom, ktorým nebude obťažovať okolie (na záchode, do vankúša).
- Primerane ventilujte – využite primerané možnosti ventilácie silných emócií – krčenie papiera, hádzanie papierového hárku, „hurónsky rev“, dupanie na mieste, behanie, bitie do vreca či do lopty.
- Analyzujte a komunikujte – po upokojení analyzujte spolu s dieťaťom príčinu jeho hnevu a hľadajte iné možnosti riešenia situácie.
Vybrané z publikácie Sociálne vzťahy a problémy na školách.