Prevádzka školy
Vstupné testy budú asi až o rok

Branislav Záborský má štrnásť rokov a práve končí Základnú školu sv. Marka v Nitre. Dlhšie bol presvedčený, že bude lekárom, najlepšie zubárom, no potom zneistel. Odradila ho chémia, ktorú sa síce dokáže naučiť, ale ako sám vraví, nejde mu najlepšie.
Deviatak sa preto hlási na nitrianske gymnáziá. Vyhovuje mu, že mu poskytnú čas popremýšľať nad svojím budúcim povolaním.
Nie je sám, kto takto uvažuje. Potvrdzujú to výchovní poradcovia, ktorí najlepšie poznajú zmýšľanie žiakov zo základných škôl.
V tomto veku sa deti dajú neraz ovplyvniť rodičmi či kamarátmi a vyberú si školu, ktorá ich sklame. Predvlani sa to stalo aj Daniele Brašenovej, ktorá vôbec netušila, čo by chcela študovať. Pri výbere školy však šliapla vedľa, po mesiaci zistila, že ju nebaví a musela prestúpiť.
Kritériá na prijatie koncom marca
Žiakom základných škôl aj tento rok hrá do karát počet miest, ktoré sú v ôsmich krajoch Slovenska nachystané na všetkých typoch stredných škôl pre uchádzačov.
Podľa informácie z ministerstva školstva v stredných školách je 64 282 miest, deviatakov je však iba 39 326. A tak nepomer je jasný už na prvý pohľad.
Stredné školy ešte nemajú na svojich stránkach aktualizované kritériá na prijatie, tie s talentovými skúškami ich musia aktualizovať do 1. februára, do 31. marca majú túto povinnosť zverejniť školy na ostatné odbory vzdelávania.
Testovanie 9 bez zmien, o rok už ináč
Aj tento rok je ešte vstupenkou na strednú školu Testovanie 9, na ktorého výsledky podľa školského zákona musí riaditeľ strednej školy prihliadať.
Zastupujúca riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Ivana Pichaničová povedala, že v tomto školskom roku ústav neplánuje zmeny v štruktúre, organizácii a obsahu testovania deviatakov.
Minister školstva Juraj Draxler (nominatza Smer) však pred pár dňami pre agentúru SITA povedal, že budúcoroční deviataci by sa mali na stredné školy už dostávať iným systémom. Ministerstvo je pripravené zaviesť štandardizované testy pre deviatakov základných škôl ako vstupné testy na stredné školy.
Testy, ktoré majú slúžiť ako filter na stredné školy, budú pravdepodobne spojené s testovaním deviatakov. Ministerstvo pritom bude musieť podľa Draxlera udeliť certifikát lokalitám, kde budú testovanie uskutočňovať. To, či budú testy v základných, alebo stredných školách, je podľa Draxlera podružná otázka.
Draxler pripustil, že dávnejšia snaha nastaviť filter pre vstup na strednú školu cez priemer známok nebola úplne zlá, ale nebola čistá, keďže Ústavný súd tak rozhodol.
Štúdium u zamestnávateľa
V duálnom vzdelávaní by sa postupne malo na svoje odborné profesie priamo u zamestnávateľov pripravovať až tridsať percent žiakov v stredných odborných školách. Zatiaľ je to len sen, lebo dobrá myšlienka doplatila na slabú propagáciu tohto systému. Teraz sa to má zmeniť, zamestnávatelia aj ministerstvo sa chcú viac sústrediť na osvetu pre rodičov a žiakov.
Zoznam presných učebných odborov, ako aj firiem zapojených do systému duálneho vzdelávania a počet žiakov, ktorí sa môžu uchádzať o duálne vzdelávanie vo zvolenom učebnom alebo študijnom odbore, si môžu rodičia s deťmi pozrieť na stránke Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Od 1. februára bude pre rodičov a žiakov k dispozícii aj webová stránka www.potrebyovp.sk.
Urobte si o sebe test
Psychologička Eva Smiková deviatakom radí, aby si pred podaním prihlášky na strednú školu urobili o sebe malý test. Odpovede na otázky im môžu pomôcť zorientovať sa pri výbere strednej školy.
1. Aké sú moje schopnosti a predpoklady?
2. Čo ma baví?
3. Aká je realita na trhu práce a nezamestnanosť v regióne, kde žijem?
4. Akú úroveň kvalifikácie by som chcel dosiahnuť? Stačí mi stredná škola?
5. Aký som osobnostný typ?
6. Aký mám vzťah k učeniu?
7. Som študijný typ?
8. Ako mi ide učenie?
9. Aké mám známky?
10. Robím radšej niečo praktické alebo mám radšej knihy a vedomosti?
11. Ako ma vidia učitelia a rodičia?
12. Ako dlho sa budem pripravovať na povolanie?
13. Mám nejaké zdravotné obmedzenia, respektíve špecifické potreby?
Zdroj: SME