32 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
United
Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku

Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor k uznaniu kreditov, o ktoré žiada naša zamestnankyňa. Pani učiteľka mi doručila žiadosť o vydanie osvedčenia o priznaní 60 kreditov a vyplácanie kreditového príplatku od 01.12.2017. Štátnu jazykovú skúšku vykonala v roku 2008 v jazykovom centre FFUKF v Nitre. Chcem sa opýtať, či má pani učiteľka nárok na uznanie 60 kreditov ako náhradu za vykonanie štátnej skúšky ? Ak vydám osvedčenie o priznaní kreditov bude má mať platnosť od 01.12.2017 alebo od 01.01.2012 ??
Ďakujem za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov

Vydanie svedčenia o priznaní 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku bolo dané novelou 390/2011 Z. z. do zákona č. 317/2009 Z. z. od 1. 1. 2012. Podmienkou bola trojročná pedagogická prax a vykonaná štátna jazyková skúška. V prípade, že zamestnankyňa v januári 2012 nemala tri roky pedagogickej praxe, osvedčenie jej zamestnávateľ vydal v období, keď dosiahla požadovanú trojročnú pedagogickú prax s dobou platnosti sedem rokov. Ak zamestnankyňa tri roky pedagogickej praxe dosiahla v novembri 2017, vystavíte osvedčenie v novembri 2017 a kreditový príplatok budete vyplácať od 1. 12. 2017 na dobu sedem rokov. Ak pedagogický zamestnanec získal tri roky pedagogickej praxe v predchádzajúcom období, vydáte osvedčenie s týmto dátumom na dobu sedem rokov. Doplatiť ho môžete len v prípade, že vysvedčenie bolo založené v spise a vy ste nekonali. Ak ho zamestnankyňa predložila až teraz, na doplatok nemá nárok.

United
Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov

Ďakujem za Vašu odpoveď.

učkaM
Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov

Mňa by zaujímalo, aký predmet pani učiteľka vyučuje. Takže každý kto si urobí štátnu jazykovú z jazyka môže získať 60 kreditov? Čo ak učiteľ učí napr. anglický jazyk na základe štátnej jazykovej skúšky. Aj v tomto prípade mu patrí 60 kreditov?

Maria Pavlikova
Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov

Nie je dôležité ani určujúce aký predmet pani učiteľka vyučuje. § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. jednoznačne určuje, že za rigoróznu skúšku a štátnu jazykovú skúšku pedagogickému zamestnancovi s najmenej trojročnou pedagogickou praxou aj odbornému zamestnancovi s najmenej trojročnou odbornou praxou riaditeľ školy vydá osvedčenie o priznaní 60 kreditov, a to zvlášť za každú skúšku. Môže vyučovať cudzím jazyk aj nemusí, nemá to žiadnu súvislosť.

Gifty
Zaradenie do pracovnej triedy AJ

Dobrý deň
My máme odborného zamestnanca, ktorý pracoval 6 rokov v 10 pl.triede, trieda 2 ale potrebujeme ho na výučbu anglického jazyka pre 5-9 na ZŠ. Tento zamestnanec ukončí štátnu skúšku z angl. jazyka v máji 2018. Do akej platovej triedy by mal byť zaradený ak nemá ani jeden rok odpracovaný ako pedagogický zamestnanec a nemá ešte šjs? V akej triede bude keď bude mat štátnu jazykovú skúšku a od ktorého dátumu? A môže mu byť potom priznaných tých 60 kreditov? Ďakujem

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy AJ

Predpokladám, že Váš zamestnanec má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ale nemá pedagogickú prax. Nespĺňa ani kvalifikačné predpoklady na vyučovanie cudzieho jazyka. Je jasné, že by ste ho nemali preradiť do pedagogického procesu. Zaradíte ho do kariérového stupňa začínajúci učiteľ a do 9. platovej triedy. Po ukončení adaptačného vzdelávania bude zaradený v 9. platovej triede až do doby úspešného ukončenia štátnej jazykovej skúšky. Vydanie osvedčenia o priznaní 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku podľa § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. budete zvažovať po troch rokoch pedagogickej praxe.

Gifty
Zaradenie do platovej triedy AJ

Dakujem veľmi pekne za odpoveď. Ak by teda tento zamestnanec, ktorý ma ukončené vysokoškolské vzdelanie aj v odbore 1-4 pracoval po ukončení šjs na polovičný úväzok ako angličtinár a pol aj ako odborný zamestnanec.... do akej platovej triedy by bol zaradený? Počítali by sa mu na pol úväzku aj 7 rokov do započítanej praxe odborného zamestnanca?

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy AJ

Je potrebné rozlišovať kategórie pedagogických zamestnancov podľa § 12 a 18 a kategórie odborných zamestnancov podľa § 19 až 24 zákona č. 317/20069 Z. z. Do platovej triedy ho zaradíte podľa plnenia kvalifikačných predpokladov na jednotlivé činnosti a rovnako budete rozlišovať a započítanú prax.

Gifty
Zaradenie do platovej triedy AJ

Ospravedlňujem sa ale neviem či tomu dobre rozumiem. Mohli by ste mi konkrétne napísať či to bude polovičný úväzok ako pedagóg v 10 platovej tarife, pracovná trieda 1 a polovica ako odborný so siedmimi rokmi započítanej praxe v 10pl.tarife, 2 pracov. trieda. Ak by sme teda brali do úvahy, že zamestnanec spĺňa podľa vyhlášky požiadavky na odborného zamestnanca a taktiež splna požiadavky na pedagogického - učiteľ pre primárne vzdelávanie plus štátna jazyková skúška.
Keby mal zamestnanec aspoň o jednu hodinu viac z prace odborného zamestnanca mohli by sme ho vo vyššej triede nechať aj keby popritom ešte učil?
Ďakujem

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy AJ

Vy nerozumiete mojim odpovediam a ja nerozumiem Vašim otázkam. Nikdy som nepísala, že ako učiteľ AJ bude v 10. platovej triede, A rovnako nerozumiem o hodinu viac z práce odborného zamestnanca. Je úplne jedno, koľko bude mať hodín v ktoromkoľvek pracovnom pomere. Ako učiteľ bude mať jednu pracovnú zmluvu s pracovným úväzkom učiteľa a s platovým dekrétom učiteľa a ako odborný zamestnanec bude mať druhú pracovnú zmluvu s pracovným úväzkom odborného zamestnanca a platovým dekrétom odborného zamestnanca. Prax a aj ostatné náležitosti pracovného pomeru sa posudzujú v každom pracovnom pomere zvlášť a nepreplietajú sa. Skúste si prečítať moje predchádzajúce odpovede.

margital
Uznanie krreditov

Dobrý deň.
Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor k uznaniu kreditov, o ktoré žiada naša zamestnankyňa. Pani asistentka učiteľa mi doručila žiadosť o vydanie osvedčenia o priznaní 60 kreditov a vyplácanie kreditového príplatku. Štátnu jazykovú skúšku vykonala v roku 2010 na Golianovom gymnáziu v Nitre. Má ukončenú socialnu pedaggiku a PhDr. v oblasti socialna práca Chcem sa opýtať, či má pani asistentka nárok na uznanie 60 kreditov ako náhradu za vykonanie štátnej skúšky ? Ak vydám osvedčenie o priznaní kreditov bude má mať platnosť od kedy požiadala o kredity?
Ďakujem za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Uznanie kreditov

Ak Vám pani asistentka predložila v tomto čase vysvedčenie o vykonanej štátnej jazykovej skúške a má viac ako tri roky pedagogickej praxe (nepíšete nič o jej praxi), vydáte jej osvedčenie o priznaní 60 kreditov s aktuálnym dátumom. Doba platnosti kreditov sa asi už uvádzať nebude. Nie je to náhrada za vykonanie štátnej skúšky - nerozumiem, čo myslíte.

tina_po
Uznanie kreditov

Dobry deň, chcem sa spýtať na možnosť dodatocneho uznania kreditov riaditelom skoly za rigoróznu skusku vykonanu 04/2010 na UPJS v KE (RNDr.). V danom roku som aj nastupila na matersku dovolenku - 09/2010, pokracovala rodicovskou dovolenkou, ktora sa preklenula do dalsej MD a RD. Do prace som sa vratila 09/2015. Moje pracovisko je od 09/1999 to iste (potrebnu prax v case konania RS som mala). Uvedene kredity by som rada pouzila na vykonanie 2. atestacnej skusky. Je teda mozne poziadat o uvedene kredity za RS teraz? Na koho sa mam pripadne obratit v Presove s tymito otazkami? DAKUJEM za odpoved.

Maria Pavlikova
Uznanie kreditov

V prvom rade sa obráťte na svojho riaditeľa školy. Vydať osvedčenie a priznať kredity Vám môže aj v súčasnosti, keďže už nie je sedemročná platnosť kreditov. Podľa môjho názoru by Vám mal vydať osvedčenie spätne, tak ako to malo byť podľa zákona, t. j. v januári 2012. Do práce ste sa vrátili v 9/201S - prečo ste nepožiadali o vydanie osvedčenia v tom čase. S otázkami sa môžete obracať na Okresný úrad, odbor školstva v Prešove.

sasenta
Platnost kreditov

Dobry den,
prosim o radu. V juni 2013 som vykonala statnu jazykovu skusku z AJ pocas RD. Potom nasledovala dalsia MS a RD, ktora mi konci teraz 14.7.2018. V obdobi vykonania statnej skusky som uz mala 4 rocnu pedag.prax. O priznanie kreditov som neziadala, kedze som poberala MD,RD. Teraz idem o ne poziadat a aj o kreditovy priplatok. Otazka je : od akeho datumu mam ziadat o priznanie kreditov a nasledne o ich vyplacanie? A dokedy je ich platnost? Je to 7 rokov od priznania? Dakujem za Vas cas a odpoved.

Ursula
uznanie kreditov za štátnu jazykovú skúšku

Dobrý deń,
prosím o radu. V roku 1997 som urobila všeobecnú štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka na štátnej jazykovej škole. V roku 2003 som ukončila štúdium angličtiny na filozofickej fakulte. Odvtedy pôsobím ako učiteľka angličtiny na SŠ. Môže mi byť riaditeľom školy priznaný kreditový príplatok (60 kreditov) aj za takúto starú štátnicu?

Slnko5
Uznanie kreditov za štátnu jazykovú skušku

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či je niekde v zákone konkrétne uvedené, že ak chcem vyplácať kredity za štátnu jazykovú skúšku, musím napísať žiadosť riaditeľovi, alebo stačí , keď mu odovzdám osvedčenie. Ide o to, že chcem požiadať o spätne vyplatenie kreditov a bolo mi povedané, že nemala som žiadosť podanú. Osvedčenie ale odovzdané bolo.
Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Uznanie kreditov za štátnu jazykovú skúšku

V súlade s § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka riaditeľ školy vydá pedagogickému zamestnancovi s najmenej trojročnou pedagogickou praxou osvedčenie o priznaní 60 kreditov. Zákon nevyžaduje písanie žiadosti, to iba riaditelia v rámci odburávania byrokracie žiadajú od zamestnancov. Nie je dôležitý môj názor ani skutočnosť, že zákon písanie žiadosti nevyžaduj, ak chcete mať kreditový príplatok, musíte sa prispôsobiť zvyklostiam na Vašej škole. Ak chcete spätne priznať kredity, žiadosť asi musíte podať.

moni9vilo
Príplatok za profesijný rozvoj

Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor a pomoc, keďže sa ruší kreditový systém a zavádza sa príplatok za profesijný rozvoj. V roku 2004 som vykonala základnú a v roku 2005 všeobecnú štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka na Štátnej jazykovej škole v Košiciach. V tom čase som učila anglický jazyk na strednej škole a keďže som pôvodne študovala vedný odbor organická chémia, v rokoch 2007/2008 som si doplnila vzdelanie doplňujúcim pedagogickým štúdiom zameraným na chémiu na PF UPJŠ v Košiciach, ale v tom čase som už učila na inej strednej škole, kde učím doposiaľ. Všetky vysvedčenia som odovzdala, takže sú súčasťou spisu. O možnosti priznania kreditov za štátnicu som sa dozvedela až teraz, takže mi nie je celkom jasné, či si môžem nárokovať 12% príplatok, od akého dátumu a na ako dlho? V rokoch 2003 - 2006 som učila na súkromnej jazykovej škole a od roku 2006 doposiaľ na štátnej škole. Vopred veľmi pekne ďakujem.

moni9vilo
Príplatok za profesijný rozvoj

Pani Pavlikova, odpoviete mi, prosím. Ďakujem.

moni9vilo
Príplatok za profesijný rozvoj

Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor a pomoc, keďže sa ruší kreditový systém a zavádza sa príplatok za profesijný rozvoj. V roku 2004 som vykonala základnú a v roku 2005 všeobecnú štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka na Štátnej jazykovej škole v Košiciach. V tom čase som učila anglický jazyk na strednej škole a keďže som pôvodne študovala vedný odbor organická chémia, v rokoch 2007/2008 som si doplnila vzdelanie doplňujúcim pedagogickým štúdiom zameraným na chémiu na PF UPJŠ v Košiciach, ale v tom čase som už učila na inej strednej škole, kde učím doposiaľ. Všetky vysvedčenia som odovzdala, takže sú súčasťou spisu. O možnosti priznania kreditov za štátnicu som sa dozvedela až teraz, takže mi nie je celkom jasné, či si môžem nárokovať 12% príplatok, od akého dátumu a na ako dlho? V rokoch 2003 - 2006 som učila na súkromnej jazykovej škole a od roku 2006 doposiaľ na štátnej škole. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Maria Pavlikova
kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Uvedeným vzdelaním spĺňate kvalifikačné predpoklady na vyučovanie predmetu chémia a na vyučovanie anglického jazyka. V § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. je uvedené, že kredity za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka priznáva riaditeľ školy, ktorý vydá pedagogickému s najmenej trojročnou pedagogickou praxou osvedčenie o získaní 60 kreditov. Nárok na vydanie osvedčenia a vyplácanie kreditového príplatku Vám vznikol už v minulosti. Ak boli všetky vysvedčenia založení v spise, je jednoznačné pochybenie na strane zamestnávateľa. O príplatok môžete požiadať spätne tri roky. Nárok na vydanie osvedčenia a vyplácanie kreditového príplatku máte nárok bez ohľadu na to, že cudzí jazyk vyučujete. Svoju požiadavku môžete uplatniť na súde, ak nepochodíte u riaditeľa.

moni9vilo
kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ste zlatá. Nie je mi celkom jasné, čo myslíte vetou, že o príplatok môžem požiadať spätne tri roky. Takže namiesto siedmych rokov mám nárok na vyplatenie len troch rokov? Ak áno, tak prečo?
Ruší sa kreditový systém a zavádza príplatok za profesijný rozvoj, podľa dostupných informácií by som mala mať za štátnu jazykovú skúšku príplatok 12% . Platí to aj pre mňa ?

Maria Pavlikova
kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Neriešte zákon, ktorý nie je aktuálny. Máte nárok na doplatenie tri roky spätne – myslela som tým, že ak Vám až v tomto čase vydajú osvedčenie o priznaní kreditov a nárok na príplatok Vám vznikol v predchádzajúcom období, tak môžete žiadať jeho doplatenie maximálne tri roky spätne. Doba platnosti kreditov je v súčasnosti neobmedzená.

moni9vilo
kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Ďakujem. Mohli by ste mi, prosím, ešte konkrétne uviesť, podľa ktorého zákona respektíve paragrafu mi majú byť vyplatené len tri roky? Vopred vďaka za ochotu.

Mila
Plnomocenstvo, alebo splnomocnenie.

Známa má dieťa s cudzincom, s ktorým nežije, ale je uznaný za otca, platí na dieťa, veľmi nerozumie po slovensky a zastihnúť ho je problematické. Chlapec nastúpi do prvého ročníka ZŠ a rozhodnutie o prijatí musí podpísať aj otec. Matka chce už ďalej zastupovať otca vo všetkom počas povinnej školskej dochádzky. Dá sa to riešiť splnomocnením? Prosím Vás o radu v danej záležitosti.

moni9vilo
kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Pani Pavlíková, ešte raz sa na Vás obraciam s prosbou o pomoc. Chcela by som, čo najskôr podať žiadosť o priznanie 60 kreditov a vyplácanie príplatku za štátnu jazykovú skúšku vykonanú v roku 2005, ktoré mi, ako ste mi potvrdili, neboli priznané pochybením školy. V roku 2013 som aktualizačným vzdelávaním získala 32 kreditov, za ktoré som zaplatila, na základe čoho mi bol pridelený kreditový príplatok 6%. Pritom som už mala mať 60 kreditov priznaných za štátnicu od roku 2012 a nemusela to celé absolvovať. Pani personalistka mi vehementne tvrdí, že mi spätne vyplatia len 6%, lebo 32 kreditov mám. Objasnite mi to, prosím, lebo zo zákona mi vyplýva, že mám za tú štátnicu nárok na 12% , bez ohľadu na 6%, ktoré mi vyplácajú za aktualizačné vzdelávanie, ktoré som vlastne nepotrebovala a zaplatila. Chápem to zo zákona správne, že za štátnicu je to podľa ods.4§47a a za kontinuálne ods.1§47a, teda ide o dva nezávislé druhy vzdelávania? Prosím, odpovedzte mi podľa možnosti, čo najskôr. Ďakujem.

Maria Pavlikova
Kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Nárok na vydanie osvedčenia za štátnu jazykovú skúšku ste mali napr. v januári 2012 , ale keďže sa tak nestalo, kontinuálne ste sa vzdelávali a získali 32 kreditov aj s kreditovým príplatkom. Vaša personalistka má pravdu, doplatí Vám len 6 %, lebo 6 % Vám vyplácala za kontinuálne vzdelávanie. Kredity sú v podstate rovnocenné. Vydanie osvedčenia za štátnu jazykovú skúšku je známa vec od roku 2012. Viete, vysokoškolsky vzdelaný človek musí mať určité právne vedomie. Samozrejme, že pochybila škola, ale tak ako to riešite teraz, ste to mohli riešiť už predtým. Teraz je na Vás aby ste kredity využili na atestáciu a zvýšili si platovú triedu.

Ivana Grivalska
Kreditový príplatok

Dobrý deň!

Chcela by som sa opýtať či mám nárok na kreditový prílatok za štátnicu jazykovú skúšku z anglického jazyka (urobenú na jazykovej škole 6 rokov pred ukončením vysokej školy) aj napriek tomu, že mám vyštudovaný anglický jazyk a literatúru aj na vysokej škole.
Moja pedagogická prax: 3 roky

Za odpoveď vopred ďakujem.

I.

Marián Majo Martiček
Kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Pani Pavlíková, aj ja by som Vás rád poprosil o radu ohľadom kreditového príplatku za všeobecnú štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka (stupeň C2), ktorú som absolvoval v r. 2004 ešte pred ukončením štúdia na vysokej škole, ktoré som dokončil v r. 2008 (Mgr.) v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo v špecializácii anglický jazyk a kultúra (neučiteľský odbor), následne som si urobil pedagogické minimum. Som učiteľom angličtiny na SŠ s praxou vyše 10 rokov. Mám na tomto základe nárok na priznanie 60 kreditov a zvýšenie platu o 12%? Zástupca riaditeľa mi tvrdí, že nie, keďže som vyštudoval neskôr angličtinu na VŠ a tam som štátnicu z angličtiny tiež absolvoval... Nárok by som vraj mal, ak by som si teraz urobil štátnicu napr. z nemčiny. Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.

Maria Pavlikova
Kreditový príplatok za štátnu jazykovú skúšku

Vydanie osvedčenia a priznanie 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku sa v súlade s § 47a zákona č. 317/2009 Z. z. uplatňuje pre pedagogických zamestnancov s najmenej trojročnou pedagogickou praxou od 1. 1. 2012. V uvedenom paragrafe nie sú žiadne podmienky ani obmedzenia, stačí predložiť vysvedčenie zo štátnej jazykovej školy. Nevyžaduje sa ani vyučovanie cudzieho jazyka a nie je dôležité, kedy bola štátna jazyková skúška vykonaná. Jedinou podmienkou bola trojročná pedagogická prax. Dnes je október 2019, zákon č. 317/2009 Z. z. zrušený, osvedčenia sa nevydávajú a kreditový príplatok sa nepriznáva.