Vzdelávanie a výchova
Vyhodiť žiaka z hodiny učiteľ nesmie, má sa učiť

Najčastejšie sa rodičia sťažujú na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a hodnotenie a klasifikáciu správania detí. Používanie fyzických trestov je tretím najčastejším predmetom sťažností, na štvrtom mieste nasledujú sťažnosti na nepedagogické správanie učiteľov, ako sú nadávky, kričanie, zosmiešňovanie žiakov a ich rodičov a podobne. Ojedinelejšie inšpekcia dostáva sťažnosti na iné formy trestu, napríklad ak pedagóg neumožní žiakovi zúčastniť sa na výlete a podobne. Dodnes sa školské prehrešky niekde trestajú nechaním žiaka po škole či vylúčením z vyučovacej hodiny.
Tužinský hovorí, že problematika trestov má dve roviny – právnu a výchovnú. Napríklad nechávanie žiaka v škole po vyučovaní za trest podľa neho nemá oporu v právnych predpisoch. Zdôvodňuje to tým, že žiak sa zúčastňuje na vyučovacích hodinách podľa rozvrhu hodín. Na ďalších akciách a podujatiach sa zúčastňuje podľa schváleného plánu školy a na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
Rovnako by nemal učiteľ žiaka vykazovať za dvere. „Nie je to prípustné, žiak má byť na vyučovaní,“ povedal inšpektor s tým, že možno použiť niektoré z výchovných opatrení podľa zákona. „Všeobecne vzaté – ako rodič by som sa nesťažoval na to, že dieťa zostalo po vyučovaní alebo že trieda spolu nahrádza škodu, ktorú spôsobila,“ povedal Tužinský. Prečo? „Lebo učitelia majú čím ďalej, tým menej možností na odstraňovanie negatívneho správania žiakov,“ odpovedá inšpektor.
Zdroj: SITA (SME)