Personalistika

Výhody príkaznej zmluvy pre riaditeľa školy

Výhody príkaznej zmluvy pre riaditeľa školy
Riaditelia škôl môžu niektoré práce spojené s hlavným predmetom činnosti škôl a školských zariadení – výchovou a vzdelávaním zabezpečovať aj na základe iných zmlúv a dohôd ako podľa Zákonníka práce. Takouto je, pomerne málo známa, a tým aj menej využívaná, príkazná zmluva upravená § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Zmluva sa využíva v praxi skôr na jednorazové obstaranie veci alebo vykonanie určitej činnosti.

Pre zamestnávateľa je príkazná zmluva výhodnejšia najmä preto, že nemusí dodržiavať podmienky stanovené Zákonníkom práce a všeobecne záväznými predpismi vzťahujúce sa na činnosť, ktorou sa realizuje predmet zmluvy (napr. vytvorenie podmienok na prácu, dodržiavanie dĺžky pracovného času, evidencia príchodov a odchodov, nárok na dovolenku, neprihlasuje príkazníka do SP). Odmeny príkazníkovi vypláca z finančných prostriedkov určených na prevádzkové náklady.

A pokiaľ nejde o závislú činnosť, z ktorej je zamestnávateľ povinný uhrádzať preddavky alebo zrážkovú daň, zamestnávateľ nie je zaťažený ani administratívou, pretože príkazník si podáva daňové priznanie, ak je to potrebné, sám.

Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť, prípadne zabezpečí službu.

Právne vzťahy týkajúce sa predmetu tejto zmluvy možno rozlišovať podľa činností, na ktoré sa výsledok viaže:
vykonanie právneho úkonu (napr. vypracovanie projektu, uzavretie zmluvy, posúdenie efektivity vynaložených prostriedkov),
zastupovanie (v konaní pred súdom, iným štátnym orgánom s uvedením č. konania),
obstaranie predmetu, ktorý chce príkazca kúpiť (nákup techniky, motorového vozidla, špeciálnych pomôcok na vyučovanie),
zabezpečenie služieb (napr. audítora, daňového poradcu),
faktická činnosť bez právnej povahy (stráženie objektu, upratovanie po rekonštrukcii objektu, maľovaní a pod.).

Spravidla ide o právne úkony zabezpečované občanom, ku ktorému má subjekt, pre ktorého sa má úkon alebo činnosť vykonať, osobitnú dôveru založenú na vzdelaní, osobných schopnostiach a vedomostiach, prípadne skúsenostiach z predchádzajúcej spolupráce.

Charakteristickým znakom tejto zmluvy je, že ide o priame zastupovanie. To znamená, že príkazník vystupuje vždy v mene príkazcu a na jeho účet.

Účastníkov tohto právneho vzťahu možno stručne označiť ako príkazcu (ten, v koho záujme sa koná) a príkazníka (ten, kto predmet zmluvy realizuje). V postavení príkazcu môže vystupovať tak fyzická, ako aj právnická osoba. Príkazníkom však môže byť len fyzická osoba – vždy len občan.

Vybrané z publikácie Personalistika v práci riaditeľa školy, kde sa dozviete aké sú práva a povinnosti príkazníka a príkazcu a nájdete i VZOR príkaznej zmluvy.