10 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
pjana
Vzdelanie na ucitela v specialnej zakladnej skole

Dobry den,
zacinala som na specialnej zakladnej skole ako asistent ucitela. Po roku som sla na poziciu triedny ucitel na zastup MD. Po ukonceni pracovnej zmluvy som bola ja na RD. Mam vystudovane vychovavatelstvo so zameranim na specificke pedagogicke problemy, 2.stupen. Momentalne som chcela nastupit znova na zastup na poziciu triedneho ucitela. No vraj, ze sa to uz neda. Preto by som sa rada spytala, ci je mozne s mojim vzdelanim ucit na specialnej zakladnej skole?

Maria Pavlikova
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Na špeciálnej základnej škole môžete učiť za predpokladu, že máte vyštudované vychovávateľstvo, ktoré je uvedené vo vyhláške č. 437/20069 Z. z., príloha č. 1 bod 8. Len takéto vychovávateľstvo. Čo sa týka zaradenia na pozíciu triedny učiteľ, je plne v kompetencii riaditeľa školy, koho poverí výkonom špecializovanej činnosti triedneho učiteľa. Pedagogický zamestnanec - špecialista musí spĺňať predpoklady uvedené v § 33 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z.

pjana
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Dobry den, dakujem Vam za odpoved. Na diplome mam uvedene iba "vychovavatelstvo".Vo vysvedčení o štátnej skúške mám uvedené predmety:
1. pedagogika
2. špeciálno-pedagogické problémy.
Je mozne aj toto uznat na zaradenie ako specialny pedagog?

Maria Pavlikova
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Neviem, či pod značkou pjana píše ten istý pisateľ. Ak áno, nerozumiem prečo píšete na dvoch miestach otázky v podstate s rovnakým obsahom, keď ste si všimli, že skoro na všetky príspevky odpovedá Mária Pavlíková, teda ja a som len jedna osoba a názory nemením. Ak by sa jednalo o dva rôzne prípady, sú v podstate totožné a odpovede platia pre obidva príspevky. Požadované vzdelanie na činnosť špeciálneho pedagóga (odborný zamestnanec)je uvedené v prílohe č. 2 prvý a aj druhý diel vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z. z. V druhom diele v časti II. Špeciálny pedagóg v centre pedagogického poradenstva a prevencie v bode 5 je uvedené aj vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne, ale zároveň sa vyžaduje aj osobitná kvalifikačná požiadavka - najmenej 5 rokov praxe v oblasti špeciálno-pedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pravdepodobne Vaše vzdelanie Vám nikto neuzná pre výkon špeciálneho pedagóga.

pjana
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Dobry den, zalozila som dve otazky, lebo islo o dve pracovne pozicie a myslela som, ze to bude prehladnejsie aj pre inych s podobnym problemom.Ale ak to malo patrit pod jednu, tak sa ospravedlnujem, nemala som v umysle Vas skusat, ci nezmenite nazor. Mrzi ma, ze doslo k nedorozumeniu.
Ide o to, ze momentalne zvazujem, co bude pre mna lepsie a na co sa mam zamerat. A preto si zistujem informacie. Ale som sa v tom sama akosi zamotala.
Ak budete este ochotna, rada by som si to ujasnila.
1. S odborom, ktory som vystudovala , t.j. "vychovavatelstvo"(bez dorobenia si specialnopedagigickej sposobilosti) mozem vykonavat iba asistenta ucitela? Pripadne bolo by mozne vykonavat aj vychovavatela v Specialnej zakladnej skole bez dorobenia specialnopedagogickej sposobilosti?
2. Pri zohladnovani vzdelania a zaradovani pracovnika do pracovnej triedy sa berie iba to co je uvedene na diplome? To ze mam v statnicovom vysvedceni uvedenu skusku: špeciálno-pedagogické problémy sa vobec nezohladnuje? Vysvedcenie je prilohou k diplomu a preto by som chcela vediet ci to nieje dostacujuce na vykonavanie ucitela v specialnom zakladnom skolstve.
3. Ak si dorobim specialnopedagogicku sposobilost mozem vyucovat na specialnej zakladnej skole ako kvalifikovany ucitel? Zaroven po piatich rokoch praxe v specialnom skolstve mozem pracovat aj v specialnopedagogickej poradni?
Velmi pekne Vam dakujem za ochotu.

Maria Pavlikova
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

1. Ak chcete pracovať v špeciálnom školstve, je potrebné dorobiť si špeciálnopedagogickú spôsobilosť aj na činnosť vychovávateľa, aj na činnosť učiteľa. Na činnosť asistenta učiteľa špeciálnopedagogickú spôsobilosť nepotrebujete, ale nebudete sa vzdelávať a nebudete mať ani postup do vyššej platovej triedy.
2. Tie skúšky som si všimla, ale presnejšie by Vám povedali na fakulte, kde ste študovali, či je to vzdelanie pre špeciálne školstvo. Zohľadňujú sa štátnicové skúšky, ale je dôležitý aj odbor vzdelania.
3. Áno, po piatich rokoch pedagogickej praxe budete kvalifikovaná učiteľka v špeciálnej škole, aj ako odborný zamestnanec v špeciálnopedagogickej poradni pri základnej škole a aj v centre pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie.

pjana
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Dakujem Vam velmi pekne za odpovede. Na VS si to prezistim. Dnes som volala, ci je mozne si zacat robit specialnu pedagogiku. Semester je uz otvoreny a pristupit sa neda. Cize najskor mozem zacat studovat az v roku 2014 a studium ukoncit v maji 2016. Tak uz nebudem splnat tu podmienku dostudovania do decembra 2015. Myslite, ze by bola moznost ma teraz prijat na ucitela v specialnej zakladnej skole s tym, ze studium zacnem az v septembri 2014. A na ten kratky cas od januara do maja, kym by som ziskala novy diplom, by som bola asistentom ucitela. Bolo by to takto na zaklade platnych zakonov mozne?

Maria Pavlikova
Vzdelanie učiteľa v špeciálnej škole

Teoreticky je to možné, ale neviem, či aj prakticky. Každý riaditeľ školy by mal zvažovať či prijme kvalifikovaného učiteľa alebo bude čakať a dúfať, že si vzdelanie doplníte. Asistenta učiteľa robiť môžete. Už som Vám písala, že ak nesplníte podmienku do siedmich rokov skončiť špeciálnopedagogickú spôsobilosť môže (ale nemusí) zamestnávateľ skončiť s Vami pracovný pomer. Školský rok už začal.

pjana
Vzdelanie učiteľa v špeciálnej škole

Dakujem Vam za odpoved a Vas cas. Zaujimajú ma este dve veci.
1. Ked sa mi nepodari ziskat papier o tom, ze moja specialnopedagogicka sposobilost bude uznana zo statnicoveho vysvedcenia, staci si dorobit dvojrocnu specialnu pedagogiku na VŠ pre vychovavatelov? Ide o to, ze tuto otazku som polozila aj na katedre v Ruzomberku a tam mi vlastne nevedeli povedat ako to je. Chcem ucit na specialnej zakladnej skole, ale mam vystudovane vychovavatelstvo a na specialnu pedagogiku pre ucitelov ma neprijmu. Cize mozem studovat len specialnu pedagogiku pre vychovavatelov. Bude to stacit na pracu kvalifikovaneho ucitela na specialnej zakladnej skole?
2. Mozem za toto studium ziskat kredity?
Dakujem a prajem pekny den.

Maria Pavlikova
Vzdelanie na učiteľa v špeciálnej základnej škole

Keď získate špeciálnopedagogickú spôsobilosť, budete kvalifikovaná ako učiteľ v špeciálnej škole. Za doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti kredity nezískate, získate iba spôsobilosť vyučovať na špeciálnej základnej škole, nič viac.