Vzdelávanie a výchova

Arborétum realizuje alternatívnu výučbu prírodovedných predmetov

Arborétum Mlyňany SAV pripravilo pre všetky druhy a typy škôl a univerzít pilotný program výučbového procesu. Vedenie arboréta oslovilo s ponukou alternatívneho spôsobu výučby biologických a ekologických predmetov riaditeľov škôl. Projekt sa rozbehol v apríli tohto roka, výučba sa bude realizovať v pravidelných týždňových intervaloch.

Vyhodnotenie je naplánované na november. Až do tohto roka sa výučbový proces realizoval len ako súčasť Týždňa vedy a techniky na Slovensku a Ambrózyho dní. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie záujmu mladej generácie o prírodu a o prírodovedné disciplíny.
      
Hlavná pozornosť je sústredená na zintenzívnenie spolupráce pri výučbovom procese so základnými a strednými školami. Výučbový proces je rozdelený na tri časti. Vyučovacia hodina formou interaktívnych počítačových hier je realizovaná v učebni Svet stromov. Praktickým doplnkom výučbového procesu je činnosť žiakov v tvorivej dielni. V nej pracujú žiaci s rastlinným materiálom pochádzajúcim priamo z parku arboréta. Hlavným prínosom je poznávanie domácich aj cudzokrajných drevín, ich rozmanitostí a rôzneho využitia.

Súčasťou každej výučby realizovanej v Arboréte Mlyňany je exkurzia po náučných chodníkoch spojená s výkladom. Je zameraná najmä na poznávanie drevín a budovanie pozitívneho vzťahu k prírode. Žiaci a študenti majú možnosť overiť si priamo v teréne získané poznatky formou krátkych vedomostných kvízov.
      
Arborétum v Mlyňanoch založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi. Park s pôvodnou rozlohou 40 hektárov vznikol v bezprostrednej blízkosti kaštieľa a bol prvou zbierkou stálozelených cudzokrajných drevín na území strednej Európy. Jeho súčasná plocha predstavuje 67 hektárov. Návštevníci majú možnosť obdivovať približne 2000 druhov drevín z celého sveta.  Najstaršie jedince cudzokrajných stromov môžu mať dnes vyše 200 rokov. Arborétum navštívi ročne približne 50.000 návštevníkov.

Zdroj: TASR