Vzdelávanie a výchova
Bezpečný internet – čo môže urobiť škola a učitelia?

Internet predstavuje miesto, kde sa ľudia stretávajú, realizujú, komunikujú spolu, a tiež sami tento virtuálny svet tvoria a obmieňajú.
Je to priestor pre sebarealizáciu a sebaprezentáciu, ale aj agresiu a šikanovanie. Ako deti pred týmito nástrahami brániť?
- Vzdelávajte sa o problematike bezpečného používania nových technológií, snažte sa držať krok s dobou, učte sa využívať nové možnosti.
- Snažte sa zvýšiť ochranu žiakov pred ohrozeniami virtuálneho priestoru pomocou dostupných technických prostriedkov – nastavte si na počítačoch v škole blokovanie nebezpečných stránok, sprísnite kontrolu, obmedzte prístup k aplikáciám a pod. Dohodnite sa na prísnejších pravidlách používania mobilných telefónov v škole, najlepšie v spolupráci s rodičmi žiakov.
- Zaraďte problematiku bezpečného a zodpovedného používania internetu a iných nových technológií do učebných osnov už na 1. stupni ZŠ. V rámci voliteľných predmetov máte možnosť vybrať si predmet mediálna výchova alebo sa môžete venovať týmto otázkam na hodinách informatiky, občianskej náuky, etiky a pod.
- Na hodinách informatiky sa venujte nielen rozvíjaniu technických zručností žiakov (v ktorých sú žiaci aj tak dosť zbehlí), ale aj otázkam bezpečnosti pri používaní počítačov a internetu a problematike vhodného správania vo virtuálnom prostredí.
- Pýtajte sa žiakov, čo všetko robia pomocou internetu, prenikajte do ich sveta, buďte zvedaví. Rozprávajte sa so žiakmi o ich názoroch na nové technológie a na to, ako ovplyvňujú ich život – v pozitívnom i negatívnom smere. Pýtajte sa na ich názor na jednotlivé stránky, diskutujte o tom, čo je prospešné a čo škodlivé vo virtuálnom prostredí.
- Informujte žiakov o nebezpečenstvách nových technológií formou besied, prednášok, násteniek a plagátov.
- Diskutujte so žiakmi o problematike bezpečnosti vo virtuálnom priestore, zapojte ich do boja proti negatívnym fenoménom spojeným s používaním internetu a mobilných telefónov. Zapojte sa v rámci vašej školy do boja proti virtuálnemu šikanovaniu, určte si školskú stratégiu, spolu so žiakmi rozmýšľajte, čo všetko by sa ešte dalo robiť; vymyslite si vaše vlastné kampane, propagujte myšlienku boja proti virtuálnemu šikanovaniu.
- Informujte o problematike rizík internetu aj rodičov vašich žiakov. Upozornite ich na nebezpečenstvá, s ktorými sa ich deti môžu stretnúť. Vysvetlite im, ako môžu týmto rizikám predchádzať, ako môžu svoje deti chrániť.
- Sami sa pri používaní nových technológií správajte zodpovedne, chráňte sa pred rizikami, buďte vašim žiakom príkladom.
- Všímajte si, či niektorý z vašich žiakov nemá problémy v súvislosti s používaním nových technológií – môže ísť o virtuálne šikanovanie, o sexuálne obťažovanie alebo grooming, o závislosť, o internetové podvody a pod. Ak sa rozprávate o probléme s jeho rodičmi, berte do úvahy aj túto možnosť, pýtajte sa na správanie dieťaťa v súvislosti s používaním počítača, internetu, mobilu.
Vybrané z publikácie Sociálne vzťahy a problémy na školách.