Vzdelávanie a výchova
Biológia - Vtáčie hniezdo

Jeho cena bola viac ako 500 miliónov dolárov. Základnú konštrukciu tvorí 36 kilometrov oceľových pásov, ktoré sú poprepletané tak, aby pripomínali obrovské vtáčie hniezdo.
Priestor medzi oceľovými trámami je vyplnený nafúknutými poduškami z ETFE (etylén-tetrafluóretylénová fólia – materiál podobný silnejšiemu, pevnejšiemu a trvalejšiemu igelitu), ktoré slúžia na ochranu pred nepriaznivým počasím a vetrom.
Tematický celok: Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne: Medzipredmetové vzťahy a prierezové témy: |
U vtáčích architektov je to trošku inak. Niektoré z našich vtákov, ako sovy alebo sokoly, si hniezda nestavajú; jednoducho sa nasťahujú do takých, ktoré postavili iné – vrany, straky alebo bociany. Lelky hniezda nepotrebujú, vajcia kladú priamo na zem. Alky sú na tom podobne, len si volia skaly alebo skalné rímsy. Do holých dutín stromov kladú vajcia sovy, krutohlavy a dudky. Bahniakom a tučniakom stačí jamka na zemi. Z piesku, bahna, kúskov rastlín a peria stavajú hniezda plameniaky.
Lepšími staviteľmi sú kačky, kury, droby, trasochvosty i škovránky: hniezda majú na zemi, vystielajú si ich trávou, vetvičkami a perím. Priamo na vode hniezdia kuny a potápky. V dutinách piesočných stien zasa rybáriky, včeláriky a brehule. Do dutín stromov si diery vysekávajú ďatle, dutiny po nich využívajú plúžiky, krakle, sýkorky i škorce. Druhov hniezd a spôsobov ich stavania je oveľa viac.
Pracovný list, ktorý sme pre vás pripravili, sa zameriava na poznávanie vtákov a ich obydlí.
![]() |
Vtáčí architekti >> |