Vzdelávanie a výchova
Budúcich ajťákov hľadajú aj medzi žiarskymi školákmi

Aj jedna zo žiarskych základných škôl sa zapojila do projektu Kockaté hlavy, ktorého cieľom je nájsť v Banskobystrickom kraji detské IT talenty.
Kraj si vybrali pre nezamestnanosť
„IT spoločnosti neustále hľadajú nových ľudí, požiadavka trhu, ktorý sa dynamicky vyvíja, nie je uspokojená. Projekt má preto pomôcť vytypovať nadané deti, ktoré by sa v budúcnosti v tejto oblasti mohli uplatniť.“ približuje zámer Katarína Benková zo spoločnosti Ness Slovensko.
„Loviť“ talenty medzi vysokoškolákmi, ktorí sú už vyprofilovanými osobnosťami, je podľa nej chyba. „Je to neskoro, preto ich hľadáme medzi ôsmakmi a deviatakmi. Vyplnia test a ten nám ukáže, ktorí z nich na to majú a ktorí by sa naopak mali v budúcnosti vydať iným smerom,“ vysvetľuje.
Banskobystrický kraj si organizačný tím pre pilotný ročník projektu vybral aj pre vysokú mieru nezamestnanosti.
Tá sa koncom vlaňajška pohybovala nad 18 percentami a v rebríčku zabezpečila regiónu druhé miesto za najhorším Prešovským krajom.
Najviac času venujú facebooku
Deti zo žiarskej Základnej školy na Ulici M. R. Štefánika si svoje predpoklady na uplatnenie sa v IT oblasti odskúšali v teste zameranom najmä na logické myslenie. Oslovil ich aj ambasádor projektu, raper Michal „Ego“ Straka, ktorý vyštudoval právo a vzdelanie považuje za hlavnú istotu.
„Ajťákom by som byť nechcel, ale zaujalo ma to ako súťaž. Svoju budúcnosť vidím skôr v medicíne,“ povedal nám po vyplnení testu, kde ho najviac potrápila úloha s desiatkovou číselnou sústavou Igor Bajtoš. Pri počítači trávi asi hodinu denne, a to na sociálnej sieti.
Venovať sa informačným technológiám neplánuje ani Hana Korálová, niektoré úlohy v teste označila za náročné. Internet je pre ňu priestor komunikácie s priateľmi a zábavy. „Denne mi zaberie tak hodinku, dve. Hľadám a počúvam pesničky, som na facebooku,“ konkretizuje.
Budúcnosť IT odborníka si vie pre seba predstaviť Robert Irgel. V škole mu ide fyzika aj matematika. „Som skôr technický typ, takže dúfam, že programovanie by som mohol zvládnuť.“
Tvrdí, že otrokom technológií však nie je, pri počítači vysedáva iba keď je vonku škaredo. „Baví ma facebook, pesničky, skúšam rôzne IQ testy,“ hovorí.
V porovnaní s rovesníkmi
Projekt Kockaté hlavy považuje za prínos aj učiteľka matematiky Miroslava Horanová. „Deti zistia, či majú na to ísť v tomto smere ďalej, navyše porovnajú svoje schopnosti s rovesníkmi.“
Koľko času dnešní tínedžeri trávia na internete úplne presne posúdiť nevie, odhaduje to však na viac ako hodinu.
„Hľadajú informácie ku školským projektom. Obľúbené sú facebook a rôzne internetové hry. Sú však aj také, ktoré pri počítači skoro vôbec nesedia, lebo im rodičia určili hranice,“ opisuje skúsenosti Horanová.
Tie z detí, ktoré v teste uspejú, postúpia do druhého kola, kde budú musieť prejaviť aj kreativitu a invenciu.
Odborná porota vyberie z nich vyberie desiatich najlepších, ktorí absolvujú akúsi mini stáž v skutočnej IT firme a prácu ajťákov spoznajú zblízka. Jeden z nich získa označenie IT talent a finančnú podporu v podobe štipendia pre ďalšie vzdelávanie.
Zdroj: regiony.sme.sk