Vzdelávanie a výchova
Centrá odborného výcviku sú hlavnou témou porady šéfov školstva na VÚC
Iniciátorom stretnutia je vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefan Kandráč, ktorý zdôraznil, že hlavnými témami porady budú skúsenosti so zriaďovaním COV, stratégia rozvoja školstva v pôsobnosti VÚC, financovanie školstva v samosprávnych krajoch a zriaďovanie škôl pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
"Odbor školstva KSK podal na ministerstvo školstva podklady na začatie experimentu, v rámci ktorého by sa mala v Medzeve otvoriť 1. septembra 2011 osemročná stredná odborná škola s internátom práve pre žiakov zo znevýhodneného prostredia," spresnil Kandráč. Dodal, že ďalšie takéto školy by sa po úspešnom zvládnutí experimentu mali otvoriť v Nižnej Slanej, Michalovciach – lokalite Angin Mlyn, v Košiciach na sídlisku Luník 9, na Spiši v okolí Bystrian.
"Súčasťou experimentu sú aj externé pracoviská SOŠ technickej na Kukučínovej ulici, ktoré sú umiestnené v Kecerovciach, Šaci a na Luníku 9. V týchto školách je veľký záujem žiakov o remeselnícke profesie a po prvom roku prevádzky máme vynikajúce výsledky dochádzkou," doplnil Kandráč.
Jeho kolega z Prešovského samosprávneho kraja Karol Lacko tieto slová potvrdil. V kraji otvorili v septembri 2009 detašované pracovisko na výučbu v odboroch krajčírka, čalúnnik, stavebná a lesná výroba v obci Jarovnice. "Aj tu máme veľký záujem žiakov. V tomto školskom roku sa nám ich prihlásilo na všetky odbory po pätnásť," dodal Lacko.
Aj ďalší vedúci odborov školstva potvrdili, že myšlienka zakladania COV je dobrým krokom. Osvedčuje sa spolupráca s výrobnými či stavebnými firmami, ktoré dokážu aj čiastočne finančne vykryť časť výučby. Otázka financovania takýchto zariadení bude však jednou z najdôležitejších, ktoré sa na pracovnom stretnutí budú rozoberať.
Zdroj: TASR