Vzdelávanie a výchova

Domáce úlohy sú už aj v stredu

Od septembra sa do škôl dostalo viacero noviniek. Podľa jednej z nich už nemusí byť streda voľným dňom bez domácich úloh.

Škola si sama tvorí školský vzdelávací a výchovný program, najlepšie vie zohľadniť potreby svojich žiakov,“ odôvodnil zmenu  rezort školstva.

Potrebujú relax
Vo väčšine škôl boli stredy bez domácich úloh praktizované len na prvom stupni. „Rešpektovali sme a ďalej aj budeme rešpektovať rekreačné popoludnie uprostred týždňa pre žiakov prvého až štvrtého ročníka. Takéto pravidlo v našej krajine platilo dokonca už pred prvou svetovou vojnou a určite nie bezúčelne,“ povedala riaditeľka ZŠ na Mariánskej ulici v Prievidzi Daniela Porubcová a pokračovala: „Menší žiaci potrebujú psychickú aj fyzickú relaxáciu, čo im písanie úloh, návštevy krúžkov a sedenie za počítačom neumožňuje. Preto sú u nás v stredu popoludní v školskom klube na programe hlavne pohybové aktivity.“

Novú vyhlášku ministerstva školstva, ktorá ruší stredu ako deň bez domácich úloh, privítali v ZŠ v Oslanoch. „Učitelia si už sami určujú, kedy dajú deťom takzvaný rekreačný deň. Najlepšie by ale bolo, keby si žiaci osvojili a precvičili učivo v škole a doma by mali čas na oddych, záľuby, krúžky a šport,“ myslí si riaditeľka oslianskej školy Gabriela Ondrejová.

Nariadenie nedodržiavali
Na druhom stupni v tejto škole doteraz nedávali učitelia žiakom úlohy v stredu len vtedy, ak mali hodinu aj vo štvrtok. Inak toto pravidlo nedodržiavali. Nariadenie o strede ako dni bez domácich úloh v minulosti nerešpektovali na druhom stupni v prievidzskej škole na Mariánskej ulici. „Často sa to ani nedalo dodržiavať. Veď čo ak predmet s jednohodinovou periodicitou za týždeň pripadol práve na stredu? To permanentne vylučovalo zadávanie domácich úloh,“ ozrejmila Porubcová.

Písanie a vypracovanie úloh ide v škole na Mariánskej ulici postupne do úzadia. Tunajší žiaci sa stále viac na vyučovanie pripravujú prostredníctvom digitálnych technológií a učia sa z digitálnych učebníc. „Využívame aj rôzne portály, cez ktoré učitelia posielajú oznamy, učebné materiály aj domáce úlohy. Školáci si môžu prezerať žiacke práce vložené na portáli učiteľmi, majú prístup do kroniky triedy. S jednou triedou môžu komunikovať naraz všetci učitelia, ktorí triedu učia,“ priblížila novinky Porubcová.

Zdroj: SITA (PRIEBOJ)