Vzdelávanie a výchova

Doplnkové štúdium zvyšuje šancu na uplatnenie na trhu práce

Hoci sú ekonomiky jednotlivých krajín sveta výrazne rozdielne, jeden faktor majú spoločný: ich budúcnosť závisí od kvality ľudského kapitálu. Čím viac vzdelanejších ľudí krajina bude mať, tým sa jej vyhliadky do budúcnosti zlepšujú. Význam vzdelania dokazuje aj fakt, že OSN vyhlásila obdobie rokov 2005 až 2014 za Dekádu vzdelávania pre udržateľný rozvoj.

Kvalita vzdelávania na Slovensku má skôr stagnujúcu úroveň, aj keď hodnotiť úroveň vzdelávania je samo osebe komplikované. „Tento nie práve lichotivý fakt však netreba vzťahovať plošne na úroveň vzdelanosti všetkých Slovákov. Mnohí si svoju kvalifikáciu zvyšujú individuálne,“ upozorňuje Martin Kubala, generálny riaditeľ Hewlett Packard Slovakia a zároveň predseda správnej rady neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.

Rast záujmu o štúdium v zahraničí je celosvetový trend. Už teraz študujú mimo svojich krajín asi 2 milióny študentov a predpokladá sa, že v roku 2025 to bude až 8 miliónov. Ďalšou možnosťou získania kvalitnejšieho vzdelania je doplnkové štúdium na Slovensku. Poskytuje ho množstvo štátnych, ale aj súkromných inštitúcií. Samozrejme, široká plejáda inštitúcií poskytujúcich doplnkové štúdium má rozdielnu kvalitu. Preto treba pozorne zvážiť výber, pričom nízka cena by nemala byť tým rozhodujúcim kritériom. Podľa Kubalu je potrebné pri výbere správnej vzdelávacej inštitúcie klásť dôraz najmä na jej renomé. „To býva obvykle vyššie, ak je súčasťou uznávanej medzinárodnej vzdelávacej siete. Vďaka tomu má prístup ku kvalitným učebným materiálom, moderným vyučovacím metódam a spolupracuje s najlepšími lektormi v danom odbore,“ dodáva.

„Filozofi a Junior Achievement je nám veľmi blízka. Podporuje nielen doplnkové vzdelanie zamerané na podnikanie pre študentov vysokých a stredných škôl, ale má programy aj pre deti na základných školách. To je oblasť, v ktorej mnoho firiem ešte nevidí priamy benefit možného zamestnania daného človeka, a preto takéto programy nepodporuje,“ vysvetľuje Kubala. Navyše Junior Achievement úzko spolupracuje s firmami, čo sa odráža v obsahu jej vzdelávacích programov, pretože dokážu vo väčšej miere reflektovať skutočné potreby a požiadavky podnikov.

Poslaním organizácie Junior Achievement Slovensko (JASR) je poskytovať mladým ľuďom na Slovensku nadštandardné podnikateľské, ekonomické a finančné vzdelávanie prostredníctvom praktických programov. Programy podporujú podnikateľské a ekonomické myslenie a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže už viac ako 18 rokov. Junior Achievement Slovensko však ponúka školám aj krátkodobé vzdelávacie projekty. Jedným z nich jej aj Innovation&creativity camp. Niekoľkočlenné tímy študentov z rôznych typov škôl majú príležitosť zažiť intenzívnu 10– až 24–hodinovú skúsenosť. Študenti pracujú v skupinách a sú postavení pred reálnu výzvu z praxe. Hľadajú kreatívne postupy a inovatívne riešenia zadania, komunikujú a robia rozhodnutia v tíme, kde každý študent študuje iný odbor a má príležitosť priniesť svoj pohľad, vedomosti, skúsenosti a zručnosti na danú problematiku. Jediným spojením s výzvou a praxou je odborný konzultant, úlohou ktorého je prinášať do projektu reálny pohľad, skúsenosti, rady, podporu tímového ducha, inovatívnosť a kreativitu. Podobne pracujú študenti na hodinách aj v iných programoch, ako sú napríklad Podnikanie v cestovnom ruchu, Podnikanie bez hraníc, Globálny etický program – Etika v podnikaní, Povolanie podnikateľ a iné. Nezisková organizácia dnes ponúka školám bezplatne 10 programov.

Zdroj: SITA (PRAVDA)