Vzdelávanie a výchova

Environmentálne zamerané pokusy

Ako učiteľ máte možnosť žiakov motivovať, podporiť ich a vzbudiť v nich záujem o prírodné vedy. Priebeh vyučovacej hodiny si učiteľ môže naplánovať a ozvláštniť sám. Inšpirujte sa pokusmi, ktoré žiakov zábavnou formou naučia vnímať problémy životného prostredia vo svojom bezprostrednom okolí.

Praktické cvičenia poskytujú veľké možnosti na rozvíjanie tvorivých schopností žiakov, rozvíjanie ich zručností a aktivizáciu. Umožňujú učiteľovi nadviazať úzky kontakt so žiakmi, motivovať ich, podporiť ich samostatnú a tvorivú prácu a vzbudiť ich záujem o prírodné vedy. Dôležitým aspektom praktických cvičení je uplatnenie teoretických vedomostí pri riešení praktických problémov.

Významným spôsobom tak prispievajú k prepojeniu teoretickej a praktickej zložky vyučovania s maximálnym využitím názornosti. Ak učiteľ zaradí do vyučovania pokusy, musí ich starostlivo naplánovať. Úspech cvičení závisí od odbornej a didaktickej prípravy učiteľa, ako aj od prípravy žiaka na túto formu vyučovania.

Učiteľ musí určiť:
- cieľ,
- podstatu cvičenia,
- spôsob jeho realizácie,
- termín zaradenia do časovo-tematického plánu.

Taktiež je potrebné pripraviť relevantné pomôcky, ktoré sú v učebniach dostupné a je ich dosť pre všetkých žiakov. Nasledovné vybrané pokusy sú príkladom možnosti ich využitia v environmentálnej výučbe a podľa internetovej stránky http://www.envpokus.szm.sk.

Pokus 1: Dôkaz kyslíka
Pokus 2: Balón do fľaše
Pokus 3: Účinok kyslých dažďov na horniny

Viac informácií, čo je environmentálna výchova, ako ju aplikovať do Vašej výučby, ako environmentálne zamerať vyučovaciu hodinu nájdete aj v publikácii Školské vzdelávacie programy.