Vzdelávanie a výchova
Gympel vs. SOŠ: Ktorá cesta za prácou je istejšia?

Na Slovensku je v súčasnosti 246 gymnázií, na ktorých študuje vyše 76 tisíc žiakov. Stredných odborných škôl máme 457 a chodí na ne raz toľko – 149 tisíc žiakov. Už niekoľko rokov však u detí klesá záujem o stredné odborné školy, kde získajú kvalifikáciu, prax alebo sa naučia remeslu. O zmenu sa snaží ministerstvo školstva, rezort práce aj samotní zamestnávatelia. Je to však beh na dlhé trate. Potrebu a možnosti uplatnenia na trhu práce si musia uvedomiť najskôr rodičia.
V roku 2013 bola nezamestnanosť mladých do 25 rokov na Slovensku až 33 %. Z každej strany počúvame, že plodíme obrovské množstvo gymnazistov, ktorí potom pokračujú na humanitných odboroch vysokých škôl. Z vysokých škôl zas vychádza neprimerané množstvo ,,diplomovaných“ mladých, ktorí smerujú na úrad práce a robotu si nájdu len veľmi ťažko. Na druhej strane nám chýbajú učni. Nielen vo fabrikách nemá kto pracovať, potrebujeme aj absolventov s odbornou praxou a kvalifikovaných ľudí. Stredné odborné školy sa preto snažia prepájať prax s firmami zavádzaním tzv. duálneho vzdelávania. Inšpiráciou sú mnohé európske krajiny, kde na stredných školách trávia tri dni v škole a dva dni v podniku.
Ako rodičom vysvetliť situáciu na trhu práce a ako ich motivovať k správnemu výberu školy?
Téme Ako a kedy indikovať u žiakov záujem o ich budúce povolanie sa budeme venovať aj na medzinárodnej Raabe konferencii Učiteľ nie je Google – nemôže ani nemusí vedieť všetko. Workshop pre záujemcov povedie Mgr. Dianovská, ktorá pôsobí v Asociácii výchovných poradcov.
TIP:
Do konca apríla sa pedagógovia môžu na konferenciu prihlásiť za zvýhodnený poplatok 30 €. Pre viac informácií môžete kliknúť TU.